Reklama

Kraków. Wolność słowa a mowa krzywdząca

czwartek, 19.04.2018, 11:00
Kraków
Zapraszamy na dyskusję "Wolność słowa a mowa krzywdząca" w ramach 18. Dni Tischnerowskich. Udział wezmą: Agnieszka Kołakowska, Ryszard Koziołka, Ireneusza Ziemińskiego. Prowadzenie: Maria Karolczak. Miejsce: Aula Collegium Novum UJ.

"Gdzie jest wolność, tam rośnie znaczenie słowa: gdzie wiele znaczy słowo, tam zakłada się wolność", pisał ks. Józef Tischner. Ale spotkanie wolności i slowa to dopiero początek problemów. Czy sytuacja, w której można powiedzieć wszystko, oc się pomyśli, na pewno jest wolnością? A co ze słowami, które krzywdzą, są niesprawiedliwe lub po protu niepradziwe? Czy tzw. poprawność polityczna jest koniecznym ograniczeniem wolności, czy jej zaprzeczeniem? Jak bronić się przed tymi, którzy manipulują słowami?

Na te i podobne pytania odpowiedzi szukać będą zaproszeni goście:

Agnieszka Kołakowska- publicystka, tłumacza. Stale współpracująca z "Teologią Polityczną", autorka książek Wojny kultur i inne wojny(2010) oraz Plaga słowików (2016). 

Ryszard Koziołek- eseista, literaturoznawca, prowadzący na Uniwersytecie Śląskim seminarium "Przemoc słów i obrazów", autor książek Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy (2009, 2018) oraz Dobrze się myśli literaturą (2016).

Ireneusz Ziemiński- filozof z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor wielu publikacji z zakresu filozofii człowieka, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera z 2017 r. za książkę Eschatologia filozoficzna. Wokół książki "Życie wieczne" (2016).

 

Program 18. Dni Tischnerowskich TUTAJ>>>