Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Kraków. Teologia ewolucyjna: herezja czy wyzwanie?

poniedziałek, 22.10.2018, 18:00
Kraków
Zapraszamy na wykład "Teologia ewolucyjna: herezja czy wyzwanie?". Nad tymi pytaniami w swoim wykładzie zastanowi się ks. dr hab Wojciech Grygiel. Wstęp wolny!

Nauki przyrodnicze nie pozostawiają wątpliwości: życie rozwinęło się i przybrało niezliczoną liczbę form na drodze biologicznej ewolucji. Dotyczy to także człowieka. Jeszcze 6 mln lat temu gdzieś w Afryce żył ostatni wspólny przodek ludzi i szympansów – i z pewnością bardziej przypominał te ostatnie. Około 60 mln lat wcześniej występował ostatni wspólny przodek ludzi i wszystkich małp. Zarówno ludzie, jak i nasi współcześni małpi kuzyni, jesteśmy „produktem” ewolucji drogą naturalnej selekcji, której główne mechanizmy opisał Karol Darwin.

Dzisiejsza teologia chrześcijańska musi zmierzyć się z niepodważalną naukową wiedzą o ewolucyjnym rodowodzie człowieka. Jak wiele ta wiedza zmienia w teologii? Jest dla niej szansą czy zagrożeniem? Czy przyjęcie ewolucyjnej perspektywy może wzbogacić refleksję teologiczną? Czy pozwoli lepiej zrozumieć boską logikę stworzenia? Dlaczego Bóg stwarza świat ożywiony – i człowieka - „za pomocą” ewolucji? Jak w świetle ewolucji rozumieć koncepcję grzechu pierworodnego – i sens odkupienia?

 

Wykład „Teologia ewolucyjna: herezja czy wyzwanie?” jest częścią projektu „Wielkie Pytania dla Polski”, realizowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego w ramach grantu Templeton Religion Trust.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem