Reklama

Kraków. Ten czas jest kością wyłamaną w stawie | Hamlet

niedziela, 08.12.2019, 13:00
Kraków
Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Sztuka myślenia", organizowanego przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Gośćmi najbliższego spotkania będą: Agata Bielik-Robson oraz Cezary Michalski.

Bilety dostępne TUTAJ>>>


Zapytamy o przyczyny rozpadu i deformacji świata. Czy poczucie, że „świat wypadł z normy”, jest czymś specyficznym dla naszych czasów? A może jest to przekonanie, które stanowi uniwersalną prawdą o kondycji człowieka? Czy apokalipsa to spektakularna katastrofa, która nadejdzie w przyszłości, czy raczej coś co niepostrzeżenie nawiedza świat tu i teraz? Czy w rozpadzie i degeneracji kryje się nadzieja na przemianę i odrodzenie? Jak wyjść z koła zbrodni i występku, którym jest ludzki świat? Jak odpowiedzieć nawiedzającym nas widmom i wzywającym do zemsty upiorom? Jak sprostać wezwaniu do budowania innej przyszłości?

Szukając odpowiedzi na te niepokojące pytania, przywołamy Szekspirowskiego Hamleta oraz jego interpretatorów: Stanisława Wyspiańskiego, Jacquesa Derridę, Harolda Blooma i Zbigniewa Herberta. Kim jest Hamlet, mierzący się ze światem, który „jest kością wyłamaną w stawie”? Figurą nowoczesnego, sceptycznego podmiotu? Niedoszłym mesjaszem? Transowym twórcą-myślicielem, obnażającym zakłamanie świata? A może prawicowym rewolucjonistą, lub przypominającym Jokera antysystemowym mścicielem?