Reklama

Kraków. Stefan Wilkanowicz – chrześcijanin, obywatel, człowiek pojednania

czwartek, 17.01.2019, 18:00
Kraków
Kluby Tygodnika Powszechnego zapraszają do sali odczytowej krakowskiego KIK-u (ul. Sienna 5, parter), gdzie odbędzie się debata „Stefan Wilkanowicz – chrześcijanin, obywatel, człowiek pojednania”.

Udział wezmą: Tomasz Ponikło, Henryk Woźniakowski i Andrzej Zoll.

Stefan Wilkanowicz - dziennikarz, publicysta i działacz katolicki, przez wiele lat związany z „Tygodnikiem Powszechnym i ZNAK-iem, 3 stycznia 2019 r. skończył 95 lat. był m.in. redaktorem naczelnym Miesięcznika ZNAK w lata 1978-1994, zakładał warszawski i krakowski Klub Inteligencji Katolickiej i był prezesem tego drugiego. Był także wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczącym rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauści, wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz przewodniczącym zarządu Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak”. Przez lata redagował serwis internetowy „FORUM Żydzi – Chrześcijanie – Muzułmanie”.

W latach 1972–1979 przewodniczył Komisji Apostolstwa Świeckich Duszpasterskiego Synodu archidiecezji krakowskiej, w okresie 1977–1988 był członkiem Papieskiej Rady do spraw Świeckich. W 1993 objął funkcję wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Katolików Świeckich. Dziś często zapomina się o tym, że to właśnie Stefan Wilkanowicz jest autorem Preambuły do obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.