Reklama

Kraków. Przedpremierowy pokaz filmu Dzięki Bogu

czwartek, 12.09.2019, 18:15
Kraków
Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu François Ozona, po którym odbędzie się spotkanie z księdzem Kazimierzem Sową. DZIĘKI BOGU to oparta na faktach, trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak ofiary księdza-pedofila organizują się po 30 latach, aby w końcu wymierzyć sprawiedliwość. Prowadzenie spotkania: Anita Piotrowska. Miejsce: Kino pod Baranami w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

BILETY:

23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
- dostępne są w kasach Kina, MOS oraz TUTAJ>>>


O FILMIE:
DZIĘKI BOGU | Grâce à Dieu
reż. François Ozon, Belgia/Francja 2019, 137'
(in FR with PL subtitles)

☆ MFF w Berlinie 2019: Nagroda Grand Prix Jury - Srebrny Niedźwiedź - wygrana, Konkurs Główny - nominacja
☆ MFF Nowe Horyzonty 2019: Sekcja mBank Pokazy Galowe

Alexandre mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François (Denis Ménochet, „Bękarty wojny”) i Emmanuel (Swann Arlaud, „Sponsoring”). Film „Dzięki Bogu” skupia się na ofiarach - ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi oraz ich nieoczywisty stosunek do wiary. Światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale, gdzie film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Wielką Nagrodę Jury. Miesiąc później, kardynał Philippe Barbarin (metropolita Lyonu, przedstawiony w filmie) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii. O czynach księdza Preynata, jednego z kapłanów swojej diecezji, który ostatecznie wykorzystał co najmniej 70 chłopców (tyle przypadków zgłoszono), wiedział od 1991 roku. W lipcu br. Preynat został wydalony ze stanu duchownego. Jego proces ma się odbyć jeszcze w tym roku.
Film "Dzięki Bogu" wspaniale pokazuje, że wspólne działania ofiar mogą przynieść realne skutki, oraz niesie nadzieję, że proceder molestowania seksualnego w Kościele może zostać zatrzymany.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem