Reklama

Kraków. Pokaz filmu "Cel nieznany"

niedziela, 17.03.2019, 16:00
Kraków
Zapraszamy na pokaz filmu "Cel nieznany", który odbędzie się w Kinie Pod Baranami w dzień tegorocznego Marszu Pamięci. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu Edwardem Mosbergiem oraz producentem i autorem zdjęć Llionem Robertsem, które poprowadzi Anita Piotrowska. Na projekcję i spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki dystrybuowane w Kinie Pod Baranami od czwartku, 14 marca (kasa@kinopodbaranami.pl lub 12 423 07 68) do ich wyczerpania.

To już drugi pokaz specjalny tego głośnego filmu dokumentalnego organizowany przez Krakowską Fundację Filmową. Ubiegłoroczny odbył się przy udziale tłumnie zgromadzonej publiczności. Jak pisał Tadeusz Szyma w “Kinie”,  “Jest to wprawdzie kolejny, pośród bardzo już wielu, film o Zagładzie, ale przecież zupełnie wyjątkowy i niezwykły”.

“Cel nieznany” to znakomicie zrealizowany, wstrząsający dokument, na który składają się zeznania mężczyzn i kobiet, którym udało się przeżyć koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych lub uniknęli schwytania, żyjąc w ukryciu. Film jest końcowym efektem czternastoletniego projektu realizowanego przez producenta i autora zdjęć Lliona Robertsa.

Zainspirowany przypadkowym spotkaniem z synem ocalałego z Holokaustu, Roberts przez kilkanaście lat jeździł po świecie rozmawiając z ludźmi, którym udało się przeżyć. Niektórzy, jak Edward Mosberg, regularnie wracają na tereny obozów aby przywoływać pamięć o traumatycznych wydarzeniach wojny. Inni, jak Mietek Pemper - stenograf komendanta obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie Amona Götha i doradca Oskara Schindlera, początkowo odmówił udziału w filmie.

Dzięki współpracy z reżyserką Claire Ferguson, z rozmów wyłania się opowieść o ludziach, którzy - mimo różnych, przerażających doświadczeń - stanęli przed tym samym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem: żyć dalej ze wspomnieniami. Opowieść tym ważniejsza, że większość tych osób nigdy wcześniej nie podzieliła się swoją historią, a połowa zmarła w trakcie produkcji filmu lub tuż po jej zakończeniu.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem