Reklama

Gorlice. 6. Festiwal im. Zygmunta Haupta

środa, 23.09.2020, 12:00 do niedziela, 27.09.2020, 21:00
Gorlice
Tradycyjnie już, wraz z nadejściem jesieni, Gorlice stają się stolicą polskiej literatury. A wszystko to za sprawą Festiwalu im. Zygmunta Haupta, którego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Stasiuk. W tym roku - w dniach 23-27 września - Festiwal odbędzie się po raz szósty, a Beskid Niski zapełni się twórcami i czytelnikami. W tym roku organizatorzy postanowili wyjść także naprzeciw tym wszystkim, którzy do Gorlic nie przybędą - transmisje online ze spotkań będą dostępne na Facebooku oraz YouTube.

Podczas 5 dni Festiwalu uczestnicy wezmą udział w 23 wydarzeniach, w tym w spotkaniach ze znakomitymi i nagradzanymi autorami oraz autorkami. Pretekstem do rozmów z twórcami będą ich najnowsze książki. Swój udział potwierdzili: Mariusz Szczygieł, Waldemar Bawołek, Mikołaj Łoziński, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Urszula Zajączkowska, Mira Marcinów, Adam Wajrak, Zyta Rudzka, Maciek Bielawski, Kalina Błażejowska, Pajączkowska, Adam Kaczanowski, Andrzej Niewiadomski, Piotr Marecki, Ryszard Koziołek, Barbara Sadurska, Olga Hund, Wojciech Nowicki.

Poza spotkaniami autorskimi organizatorzy Festiwalu, który ma na celu przybliżanie uczestnikom i mieszkańcom Beskidu Niskiego twórczości Zygmunta Haupta - największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy - zaplanowali dodatkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie czytanie opowiadań Haupta w interpretacji Andrzeja Grabowskiego. Warto będzie również wziąć udział w spotkaniu, podczas którego prof. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas spróbują przyjrzeć się przede wszystkim lwowskiemu okresowi w życiu pisarza - przyjaźniom, kontaktom towarzyskim i literackim, na czele z nieformalnym uczestnictwem w grupie „Rybałtów” i momentem debiutu literackiego w latach trzydziestych.

W ramach spotkań tematycznych nie zabraknie chociażby namysłu nad dorobkiem ważnych i wybitnych nieżyjących polskich pisarzy ("Kornel Filipowicz. Mistrz opowiadania" z udziałem Wojciecha Bonowicza i Justyny Sobolewskiej, redaktorów tomów "Moja kochana dumna prowincja" oraz "Romans prowincjonalny i inne historie").

 

Program festiwalu dostępny TUTAJ>>>

 

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny!