Technologie i media, które często nazywamy „nowymi”, już od dawna wpływają na naszą codzienność. Z każdym rokiem pojawiają się nowe technologiczne możliwości i wyzwania. Jednak pytania o ich długofalowe konsekwencje stawiamy dopiero od niedawna.
Aby zrozumieć zmiany, szanse i zagrożenia jakie za sobą niosą, stworzyliśmy kurs, podczas którego omówimy takie tematy jak:
● Interakcje człowieka i nowych technologii (Agnieszka Całek)
● SI z perspektywy etycznej i prawnej (Michał Araszkiewicz)
● Ochrona prywatności w dobie nowych technologii (Agata Cebera, Jakub Firlus)
● Cyberprzestępstwa, cyberwojna (Błażej Sajduk)
● E-demokracja (Maksymilian Galon)
● Social media (Aleksandra Powierska)
● Smart city (Katarzyna Gorczyca)
● Przemysł 4.0 (Krzysztof Gwosdz)
Kurs został zrealizowany przez Priorytetowy Obszar Badawczy "Society of the Future" w ramach programu Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Copernicus College to w pełni bezpłatna platforma typu MOOC (Massive Online Open Courses), na której znajdziecie kursy z zakresu m.in. fizyki, psychologii, prawa czy matematyki. Na kursy może się zapisać każdy - niezależnie od stopnia wykształcenia czy wieku. Wystarczy zarejestrować się za pomocą e-maila.
Kurs znajdą Państwo pod adresem: https://www.copernicuscollege.pl/kursy/czlowiek-i-spoleczenstwo-w-obliczu-nowych-technologii
Zachęcamy do czytania wydania specjalnego „Tygodnik Powszechny - Historia”. „Raport z przyszłości” powstał z okazji 75-lecia naszego pisma. Zredagowaliśmy je z perspektywy stulecia „Tygodnika” w roku 2045. Jak będzie wyglądał wtedy świat?
Wśród autorów między innymi: Jacek Dukaj, Wojciech Jagielski, Andrzej Chwalba, Stanisław Lem, Marek Rabij, Rafał Woś, Monika Ochędowska, Łukasz Lamża, Zuzanna Lamża, Marcin Żyła, Michał Książek, Wojciech Brzeziński, Marcin Napiórkowski, Michał Kuźmiński, Edward Augustyn i Piotr Sikora oraz ks. Jacek Prusak SJ.