Reklama

Copernicus Festival | Perceptio: Warsztat tworzenia teorii spiskowych (online)

środa, 19.05.2021, 15:00
Jeśli chcesz naprawdę zrozumieć, jak coś jest zrobione – spróbuj zrobić to sam!

Od wybuchu pandemii hasła takie jak „fake news”, „dezinformacja” czy „teoria spiskowa” stały się niemal równie popularne jak sam wirus. Przez prasę, internetowe grupy i rodzinne dyskusje przetaczają się kolejne fale opowieści o zmowach koncernów, tuszowanych zgonach, fałszowanych liczbach i przerażających skutkach noszenia maseczek. Ale co właściwie decyduje o tym, że pewne teorie rozchodzą się w mediach społecznościowych jak ciepłe bułeczki, a inne popadają w zapomnienie? Co sprawia, że tak łatwo wpadamy w sidła uproszczonych diagnoz, które proponują nam tropiciele spisków? Na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe i co nauka może zrobić, żeby lepiej je zaspakajać?

Nie ma lepszego sposobu odpowiedzi na te pytania, niż przygotowanie samodzielnie idealnej teorii spiskowej. Trochę historii, odrobina wzmożonego poczucia sprawczości, zaostrzyć plemiennymi podziałami i koniecznie dodać jakiś konkretny, materialny rekwizyt, który naszej opowieści przyda wiarygodności. Dzięki sprawdzonemu przepisowi przygotowanemu w oparciu o analizę setek najpopularniejszych fake newsów z ostatnich lat możemy mieć pewność, że nasza teoria okaże się prawdziwym przebojem!


Link do spotkania NA ŻYWO dostępny TUTAJ>>>


Marcin Napiórkowski - Semiotyk kultury, doktor habilitowany. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi bloga mitologiawspolczesna.pl. Autor książek Mitologia współczesna (2013), Władza wyobraźni (2014) i Powstanie umarłych (2016).

Osoby powiązane z tym wydarzeniem