Reklama

78. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

poniedziałek, 19.04.2021 (Całodzienne)
Polska
Społeczno-edukacyjna akcja Żonkile już 19 kwietnia w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dziewiąta odsłona wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w tym roku po raz pierwszy ma motyw przewodni – kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat. Jednym z ambasadorów akcji jest ks. Adama Boniecki, redaktor senior "Tygodnika Powszechnego".

Pandemia trwa, zatem większość aktywności wokół akcji Żonkile – tak jak rok wcześniej – przenosi się do internetu. Będzie można dołączyć do niej z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, obejrzeć wideo-spacer, wysłuchać debaty oraz koncertu. W przestrzeni miejskiej jednak akcja też będzie widoczna. Uczniowie i uczennice z każdej grupy wiekowej skorzystają ze specjalnie przygotowanych rocznicowych materiałów.

Program rocznicy pod hasłem poświęcony kobietom
W tym roku Muzeum POLIN przypomina o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim sprzed 78 lat, lecz także podkreśla rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się  rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami. Historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. To także historia m.in. Frani Beatus, której ciała nigdy nie odnaleziono, Dwory Baran tęskniącej w palącym się getcie za zapachem wołyńskich lasów, czy Halinki Rochman, która przyjęła kulę przeznaczoną dla swojej koleżanki – Róźki Rozenfeld, i tak zastrzelonej na ulicy kilka dni później.
Kim były kobiety aktywne w powstańczej walce w getcie warszawskim? Jak zmieniały się podczas walki? Co stało się z tymi, które przeżyły wojnę? Jaki był stosunek mężczyzn bojowców do walczących koleżanek? I wreszcie: czym różnią się wspomnienia walczących kobiet od wspomnień walczących mężczyzn?  W niedzielny wieczór, 18 kwietnia, o godz. 18.00 na Facebooku Muzeum POLIN, w przeddzień 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, próba odpowiedzi na te pytania w dyskusji o kobietach walczących w kwietniowym zrywie 1943 roku. Rozmawiać będą: Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, dr Karolina Szymaniak – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz Zuzanna Hertzberg – artystka interdyscyplinarna, artywistka, badaczka, współzałożycielka Żydowskiego Bloku Antyfaszystowskiego, członkini Koalicji Antyfaszystowskiej oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
O motywach walki kobiet w powstaniu w getcie warszawskim sporo będzie też w poniedziałek o 15.00 na filmowym oprowadzaniu edukatorki i przewodniczki Muzeum POLIN Katarzyny Jankowskiej pt. W sukience i mundurze. Widzowie poznają historie pięciu kobiet walczących w samym powstaniu w getcie warszawskim, jak i poza murami dzielnicy zamkniętej. Dowiemy się, dlaczego Rachela Zylberberg została nazwana „polską Joanną D’Arc”; kogo uratowała Szoszana Kossower; co robiła po wojnie Władka Meed; dlaczego za niewinnie wyglądającą Niutą Tajtelbaum rozesłano list gończy oraz co się stało z Mirą Fuchrer – dziewczyną Mordechaja Anielewicza, która w czasie wojny jeździła do innych gett jako łączniczka. Premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
O 18.00 Stawiam pomnik tym, którzy zginęli, czyli rozmowa Mikołaja Grynberga z ocalałą z getta warszawskiego Krystyną Budnicką. Kobieta jako jedna z nielicznych osób przeżyła powstanie w getcie warszawskim. Podczas walk ukrywała się w kanałach. Jako kilkuletnia dziewczynka, najmłodsza spośród rodzeństwa, otaczana była troskliwą opieką członków rodziny i znajomych. To dzięki nim przeżyła, choć jej bliscy nie mieli tyle szczęścia. Długo nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Do dziś spotkania w szkołach i rozmaitych instytucjach w Polsce i za granicą uznaje za swoją misję. Mikołaj Grynberg to fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog; wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. Spotkanie do obejrzenia na żywo na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas spotkania Krystyna Budnicka zapali symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu w getcie warszawskim.
O 20.30 zaś koncert online Pawła Szamburskiego, i J.H. Sokołowskiej pt. Córki, matki, robotnice zadedykowany kobietom. W repertuarze kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego – melodie, które mogły nucić kobiety przebywające w getcie warszawskim. Ponadto usłyszeć będzie można utwory ze zbiorów Zalmena Mlotka, jak Above The Attic The Roof Is Asleep / Oyfn boydem short der dash. Podczas koncertu usłyszymy też Majn jidisze mame – kultowy utwór autorstwa Jacka Jelenia i Lwa Pollacka, dotykający tematu tęsknoty oraz relacji żydowskiej matki z utraconym synem. Premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

PROGRAM OBCHODÓW 78.ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM DOSTĘPNY TUTAJ>>>

Osoby powiązane z tym wydarzeniem