Reklama

16. Festiwal FIlmowy Millenium Against Gravity

piątek, 10.05.2019, 11:00 do piątek, 24.05.2019, 20:00
Zapraszamy na 16. Festiwal Filmowy Millenium Against Gravity, który odbędzie się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie oraz Bydgoszczy.

Program Festiwalu dostępny TUTAJ>>>


16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie, w Gdyni widzowie zobaczą nasze filmy w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny odbywa się równolegle w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. Nasza impreza była nagradzana m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce” (już po piątej edycji) i jest wspierana przez Ministerstwo Kul­tury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas tegorocznej edycji odwiedziło nas aż 65 tys. widzów. Hasło ODERWIJ SIĘ! zachęca do odejścia od stereotypów na temat świata i filmu dokumentalnego.

Nasz festiwal odwiedzały największe gwiazdy kina i nie tylko, m.in. Werner Herzog, Jane Goodall, M.I.A., Cicciolina, Ulrich Seidl, Michel Gondry, Bernard-Henri Lévy czy Siergiej Łoźnica.

 

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największego festiwal kina dokumentalnego w Polsce. 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity okazał się rekordowy pod względem zainteresowania widzów. Na nasze zaproszenie do przygody z kinem dokumentalnym odpowiedziało ponad 65000 widzów w pięciu miastach Polski, wybierając się na festiwalowe projekcje i wydarzenia towarzyszące. Pokazaliśmy ponad 160 filmów w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie. Do kolejnych 19 miast zawitaliśmy z najlepszymi polskimi filmami festiwalu w ramach „Weekendu z Millennium Docs Against Gravity”.

Zainteresowanie Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity spektakularnie rośnie. Pełnometrażowy film dokumentalny, forma sztuki filmowej, która jest promowana przez Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity od początku historii festiwalu, na dobre znalazł widzów w kinach w Polsce.

 

„Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o właściwym rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu filmowego. Kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi tworzą unikalny na skalę światową festiwal, odbywający się równolegle w pięciu miastach w Polsce” – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

„To, co spaja te wszystkie elementy to szacunek do widza. Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym. Różnorodność tego gatunku filmowego zachwyca i ekscytuje. Bogaty program 15. edycji festiwalu mógł powstać dzięki instytucjom współfinansującym imprezę. Chciałbym podziękować Mecenasowi festiwalu Bankowi Mil­lennium, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawa, Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu, Ministerstwu Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, programowi Unii Europejskiej Kreatywna Europa oraz pozostałym partnerom festiwalu za zaufanie i pomoc w organizacji święta dokumentalnej sztuki filmowej – podkreśla dyrektor festiwalu Artur Liebhart.

 

Festiwal jako jedyny w Europie odbywa się równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie.

11 lat temu Festiwal jako pierwszy w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Główna Banku Millennium). W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę PISF jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. W 2013 roku nasz festiwal został ponownie nominowany do Nagrody PISF w tej samej kategorii.

Festiwal wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce i wzbudził szerokie zainteresowanie widzów, co jest efektem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalu. Festiwal Filmowy Millennium Docs Againsy Gravity jest współzałożycielem i członkiem Doc Alliance, zrzeszającym siedem kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH:DOX Kopenhaga, DOK Lipsk, MFFD Jihlava, FID Marseille, Visions du Réel, Nyon, Doclisboa i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity.