Wybory parlamentarne 2023

Serwis specjalny

Wybory parlamentarne 2023

Bieżące komentarze, rzetelne analizy i rozmowy z ekspertami. Sprawdź, jak toczy się kampania wyborcza i co dzieje się w polskiej polityce.

ANALIZY I KOMENTARZE

Dziewiąta Rzeczpospolita
Największym paradoksem zbliżających się wyborów jest to, że możliwość zmiany zależy od elektoratu zachowawczego. Największy problem z uświadomieniem sobie tego mają ci, dla których dążenie do zmiany jest oczywistością.
Samorządy, sędziowie, adwokaci, dziennikarze. Podczas trzeciej kadencji PiS ma zamiar rozprawić się z hamulcowymi "dobrej zmiany". Czy czeka nas pożegnanie z demokracją?
Wszystkie „ale” Donalda Tuska
Nie nadstawiać drugiego policzka, ale publicznie oddać. Mieć determinację, spryt i sięgać po fortele. Tak lider opozycji szuka 10 mln głosów, by pokonać PiS.

ROZMOWY

Prof. ANTONI DUDEK, politolog: Wybory będą wolne, ale nie będą uczciwe. Wyłonią rząd mniejszościowy. Dwuletni okres chaosu skończy się dopiero ze zmianą prezydenta.
Wicepremier Kaczyński podczas otwarcia tunelu pod Świną. Świnoujście, 30 czerwca 2023 r. / MARCIN BIELECKI / PAP
MARCIN DUMA, badacz opinii, prezes IBRiS: Cztery lata temu wyborcy uznali, że z PiS u steru mogą się dalej bogacić, i dlatego większość opowiedziała się za kontynuacją. Dziś gotowi jesteśmy zaryzykować zmianę. Uważamy, że obecna władza się zużyła.
Fot. Wojciech Olkusnik/East News, Warszawa, 27.01.2023. Senat. Oswiadczenie przewodniczacego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. headline Oświadczenie Donalda Tuska created date 2023-01-27 credit Wojciech Olkusnik/East News /
Jarosław Flis, socjolog: PiS potyka się wciąż o własne nogi, a opozycja zaplątała się za to w wizję jednej listy i nie umie ruszyć do przodu. 

Artykuły na ten temat