Reklama

Wszyscy uciekają

Wszyscy uciekają

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.10.2021
Czyta się kilka minut
Z Iranu, Turcji i Tadżykistanu napływają wieści o rosnącej z każdym tygodniem liczbie Afgańczyków uciekających z kraju przed rządami talibów, biedą i trwającą drugi rok suszą. Przedstawiciele ONZ biją na alarm, że wkrótce w Afganistanie dojdzie do nowej katastrofy humanitarnej.
Targ w Kabulu, 13 października 2021 r. / FOT. Saifurahman Safi/Xinhua News/East News
W

W Tadżykistanie, graniczącym z Afganistanem od północy, szef miejscowego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Sajmomin Jatimow ogłosił, że od kilku tygodni coraz więcej Afgańczyków usiłuje przeprawić się na tadżycki brzeg granicznej rzeki Pjandż i do tadżyckiego Górnego Badachszanu. „Codziennie na naszą stronę granicy próbuje przedostać się po 500-600 osób” – powiedział Jatimow. Tadżykistan, najbiedniejszy z państw powstałych z ruin Związku Radzieckiego, przygarnął ponad 15 tysięcy afgańskich uchodźców.

Do Tadżykistanu wyjeżdżają głównie afgańscy Tadżycy. W talibach, którzy w połowie sierpnia wrócili do władzy w Kabulu, widzą przede wszystkim Pasztunów, krajan z południa. Stanowią oni prawie połowę 40-milionowej ludności Afganistanu, uważają się za twórców afgańskiego państwa i jego jedynych, prawowitych władców, a wszystkie inne afgańskie ludy traktują jak obywateli...

11067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]