Reklama

Wszyscy byliśmy więźniami

Wszyscy byliśmy więźniami

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Jego rodacy niechętnie wracają wspomnieniami do czasów komunizmu. Adem jest wyjątkiem, choć spędził prawie 20 lat w Spaç, najcięższym obozie pracy.
Wieś Spaç w górach północnej Albanii, budynki obozu pracy, 2016 r. Fot. Magdalena Chodownik
T

Towarzysz Hodża cenił towarzysza Stalina. Gdy w 1953 r. sowiecki dyktator zmarł, Hodża ogłosił żałobę narodową i kazał rodakom zebrać się na największym placu w stołecznej Tiranie, by demonstrować lament.

Wódz komunistycznej Albanii cenił też stalinowskie metody represji. „My, albańscy komuniści, z powodzeniem stosujemy w praktyce nauki Stalina” – mawiał. I choć niedługo po 1953 r. relacje między Tiraną i Moskwą zostały zerwane, albański reżim jeszcze przez długie lata powielał stalinowskie wzory. „Wrogów narodu” skazywano na śmierć, więzienia lub obozy pracy. Szacuje się, że jeden na stu Albańczyków został poddany komunistycznej „reedukacji”.

Adem zostaje spiskowcem

Był poranek, gdy pod ciężkimi drewnianymi drzwiami domu Adema stanęli ludzie w mundurach. Oznajmili: „Działasz przeciw partii!”. Był rok 1972, strach przed aresztowaniem,...

10762

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]