Reklama

Wstęp

Wstęp

19.05.2014
Czyta się kilka minut
Szósta edycja Festiwalu Conrada nosi tytuł „Wspólne światy”.
T

Tym razem w gronie wybitnych gości z całego globu – pisarzy, filozofów, reżyserów, artystów wizualnych – będziemy dyskutować o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością (prywatną i publiczną, egzystencjalną oraz polityczną). Nasze rozważania będą krążyć wokół językowych oraz literackich narzędzi, które umożliwiają ludziom przekraczanie mentalnych, kulturowych i estetycznych granic, a także spotkanie z przedstawicielami innych kultur, innych światów społecznych oraz geograficznych. By powstały miejsca styku, by wspólnotowa relacja została zawiązana, potrzebna jest wytrwała praca interpretacji i translacji. Tłumacząc słowa innych na własny język, uczestnicząc w procesie wzajemnego przekładu, tworzymy podwaliny społeczności, w której różnice nie znikają, ale też nie przeszkadzają w komunikacji. Globalizacja – pisze w festiwalowym manifeście Michał Paweł Markowski – zneutralizowała obcość, ale nie zniszczyła odmienności. „Tym właśnie jest literatura: opowieścią o innym, który przestaje być obcy”.
W pierwszym tegorocznym Magazynie Conradowskim prezentujemy wybranych gości naszego kolejnego Festiwalu. Paula Austera, amerykańskiego poetę, prozaika i eseistę, który w swych utworach podejmuje temat egzystencjalnej i społecznej izolacji. Siri Hustvedt, amerykańską autorkę opisującą sytuację norweskich emigrantów żyjących w USA. Olgę Tokarczuk, której najnowsza, zapowiadana na jesień powieść opowiada o XVIII-wiecznej Polsce: wieloetnicznej, wielokulturowej oraz wielojęzycznej. I wreszcie Jacques’a Rancière’a, wybitnego francuskiego filozofa politycznego, który od lat, w licznych ksiażkach i artykułach, zajmuje się analizą społecznych mechanizmów, odpowiedzialnych za podziały między jednostkami i grupami.
Już teraz zapraszamy Państwa do Krakowa na jesienne – wspólne! – święto literatury.
Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]