Reklama

Wstęp

Wstęp

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Oto i ostatni dodatek z serii „Wielkie Pytania na Nowo”. Przez dwa lata wspólnie pochylaliśmy się nad następującymi zagadnieniami: matematyka, sztuczna inteligencja, kultura, Bóg, teorie wszystkiego, mózg i język. A teraz moralność. Poważnie, prawda?
P

Pewnie wypadałoby teraz powiedzieć, że Wielkie Pytania trapią ludzkość od wieków i że na zawsze będą opierać się naszym próbom zrozumienia. W sensie fundamentalnym – pewnie tak jest. Ale przecież ja sam tak wiele dowiedziałem się, czytając i redagując tych 65 artykułów! (Jeśli nie mieliście wcześniej okazji, zajrzyjcie na tygodnikpowszechny.pl/wielkiepytania – znajdziecie je wszystkie). Niby wciąż mgła, ale przecież jakby miejscowo nabierająca formy.


CZYTAJ CAŁY DODATEK WIELKIE PYTANIA NA NOWO: MORALNOŚĆ >>>


Ot, dzisiejszy dodatek. Łukasz Kwiatek pokazuje, że nawet (nieliczne) pająki i (liczne) ptaki – nie mówiąc już o małpach! – muszą jakoś uporządkować reguły życia w grupie i ponoszą konsekwencje, jeśli ich nie przestrzegają. Łukasz Jach pisze o umyśle psychopaty, który rozumie kategorie moralne i potrafi nawet czasem zachowywać się zgodnie z nimi, ale jakoś tak ich… „nie czuje”. Marcin Majewski zastanawia się zaś nad tym, dlaczego właściwie trzech ostatnich papieży tak stanowczo protestuje przeciwko karze śmierci – wbrew nauczaniu Starego i Nowego Testamentu? A to dopiero połowa objętości tego zbiorku!

A może jednak gdzieś tam we mgle majaczą nam zarysy Wielkich Odpowiedzi? ©℗


WIELKIE PYTANIA: MORALNOŚĆ – WARTOŚCI DZIŚ

Redakcja: Katarzyna Dziadowicz, Łukasz Kwiatek, Łukasz Lamża 
Projekt graficzny: Marek Zalejski 
Fotoedycja: Grażyna Makara, Edward Augustyn
TP Typografia: Andrzej Leśniak
Okładka: Marek Zalejski / POGONICI / STOCK.ADOBE.COM

Projekt „Wielkie Pytania dla Polski na nowo” realizujemy dzięki wsparciu z grantu Templeton Religion Trust.
Menedżerem projektu jest Grzegorz Jankowicz, Łukasz Lamża zaś jest redaktorem serii wydawnictw.

Opinie wyrażone na łamach niniejszej publikacji należą wyłącznie do ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska
Templeton Religion Trust.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]