Reklama

Wstęp: pomówmy o Bogu

Wstęp: pomówmy o Bogu

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Mówienie o Bogu nie jest prostą sprawą. Ba, Piotr Sikora w swoim tekście wyjaśnia bardzo szczegółowo, dlaczego tak naprawdę nie jest to w zasadzie możliwe.
Okładka dodatku: Wielkie Pytania – Bóg MAREK ZALEJSKI / ANDREW OSTROVSKY / ADOBE.STOCK.COM
N

Najmocniej wyraził to chyba cytowany przez niego teolog i mistyk Mistrz Eckhart, mówiąc: „Nie chcesz kłamać o Bogu – zamilcz”.

My jednak nie daliśmy się zniechęcić i postanowiliśmy pomówić o Bogu. Z każdym kolejnym tekstem przestroga Eckharta dźwięczała nam jednak coraz głośniej w uszach. Bo oto biblista Marcin Majewski, poproszony o zarysowanie, jakiego właściwie Boga opisuje Biblia, dostarczył nam całej palety odpowiedzi, z których wyłania się istota niepokojąco podobna do człowieka: emocjonalna, błądząca, niepewna swoich decyzji, a momentami mocno ucieleśniona. Jacek Prusak pokazał zaś, że mówienie o Bogu teoretyczne, teologiczne, „z zewnątrz” – w ogóle nie jest w stanie uchwycić Jego zasadniczej istoty, ta bowiem ukazuje się tylko w relacji z drugim człowiekiem.

Spróbowaliśmy też postawić naprzeciwko siebie wiarę i niewiarę. Artur Sporniak opisał dyskusje światopoglądowe, prowadzone na podstawie wyników badań empirycznych, które zdają się nie przesądzać żadnej opcji. Poprosiliśmy także wierzącego – ks. Adama Bonieckiego – aby wyobraził sobie świat bez Boga, a następnie niewierzącego – prof. Jana Woleńskiego – aby wyobraził sobie, że Bóg istnieje. Jak udało im się wywiązać z tego niełatwego zadania – niech ocenią Czytelnicy. Ale... czy to właściwie jest w ogóle możliwe? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]