Reklama

Wracają do dziś

Wracają do dziś

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Mówiła synom, że na gołębiach się nie zna, ale zna się na nich. A to tak jakby to samo.
Fot. Jakub Cholewka
M

Mówiła synom, że na gołębiach się nie zna, ale zna się na nich. A to tak jakby to samo.

Ksiądz był w połowie kazania, kiedy Heniek zobaczył na niebie wracające gołębie. Wychodzić z niedzielnej sumy, nawet jeśli zajmuje się miejsce na placu przed kościołem – jak on dziś – nie przystoi. Wiedział o tym. Spojrzał jeszcze raz w niebo, potem na wieżę kościelną, i znowu w niebo. Pieronem ruszył do domu.

Pierwszy przyleciał gołąb Ernesta. I choć każdy z nich o swoich myślał od rana – tak wcześnie nie spodziewał się ich żaden.

Wypuszczone ze Świnoujścia o 5.00, miały być w Górze – miejscowości na Śląsku, położonej 43 km na południe od Katowic – grubo po 11.00. Zdążyliby wtedy na spokojnie, między mszą a obiadem, zdjąć każdemu z nóżki gumową obrączkę i wrzucić ją do tulejki zegara służącego do rejestrowania czasu przylotu.

Zamiast tego...

16892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cieszę się, że mogłem to przeczytać.

Poprawiłbym tylko błędy ortograficzne i stylistyczne - nie wierzyła, nie wierzy, bo nie z czasownikami pisze się rozłącznie i nie ubiera się czapki, czy bluzy, tylko choinkę bombkami. Czapkę i bluzę się nakłada czy też zakłada. Poza tym świetne. Gratuluję.

To moim zdaniem zamierzona stylizacja. A pisownia łączna "niewierzyła" moim zdaniem wzmacnia wymowę tego "niewierzenia".

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]