Wprowadzenie

Europejski Poeta Wolności to jedyny w Polsce festiwal poświęcony najnowszej poezji europejskiej.

06.03.2016

Czyta się kilka minut

Okładka dodatku: Europejski Poeta Wolności /
Okładka dodatku: Europejski Poeta Wolności /

W jego trakcie ogłaszamy laureata wyjątkowej nagrody: dla obcojęzycznego tomu wierszy w polskim przekładzie. Już choćby z tego powodu warto być z nami w te trzy marcowe dni.

Z siedmioma nominowanymi autorami rozmawiać będą czołowi polscy krytycy i dziennikarze kulturalni. Zdecydowanie zabrzmi także rodzima poezja: będziemy świadkami zderzenia żywiołów, gdy w parach przy jednym stole zasiądą Ryszard Krynicki i Jacek Podsiadło oraz Piotr Sommer i Jacek Dehnel. Prowadzący warsztaty „twórczego czytania” Paweł Próchniak i Krzysztof Kuczkowski będą zdejmować z głów uczestników simlocki. Piotr Śliwiński, Grzegorz Jankowicz i Karol Maliszewski w tedexowej formie opowiedzą, dlaczego poezja odebrała im – a może ofiarowała – kawał życia.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie D.A. Powell, który w swojej poezji, brutalnej i czułej, popowej i religijnej zarazem, mierzy się z dramatem AIDS, odczarowując tę chorobę i znajdując dla niej nowoczesny język.

W debacie „Sztuka wolności” z udziałem Olgi Tokarczuk, D.A. Powella i Stefana Chwina zapytamy o granicę między zaangażowaniem a manipulacją w literaturze i sztuce. Podczas wieczoru Versopolis na scenę wyjdą debiutanci i żywi klasycy z 12 krajów. Po nich zagrają Jazztliki. Osobnym spektaklem ze słowem w roli głównej będzie towarzysząca wręczeniu Nagrody EPW gala w reżyserii Pawła Passiniego.

Wiersz pozwala nam zobaczyć świat i samych siebie z innej perspektywy, poszerza nasze horyzonty, uwalnia od stereotypów, uprzedzeń oraz poznawczej sztampy. Jest lekcją empatii. Tak rozumiemy zawartą w nazwie festiwalu i nagrody wolność.

Kontakt z wybitną poezją tworzoną w innych językach daje nam coś jeszcze: możliwość spotkania się w obrazie i doświadczeniu pomimo kulturowych różnic. Temu wszystkiemu towarzyszy nadzieja, że to, co nas łączy najgłębiej, jest ponadjęzykowe i ponadnarodowe. Jak uśmiech lub podanie ręki.

TADEUSZ DĄBROWSKI, dyrektor artystyczny Festiwalu

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2016

Artykuł pochodzi z dodatku „Europejski Poeta Wolności 2016