Wprowadzenie

10.12.2014

Czyta się kilka minut

Okładka: architektura Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego / Fot. Joanna Rudniańska
Okładka: architektura Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego / Fot. Joanna Rudniańska

Nasze życie nie byłoby możliwe bez tłumaczy. I nie tylko w przestrzeni języka, gdyż, jak obserwujemy, nasze codzienne istnienie nieustannie domaga się tłumaczenia, a często i tak pozostaje niezrozumiałe. Nie bez irytacji przekonuje się o tym każdy, jak sądzę, obywatel naszego kraju.

Żyjemy w języku, a szczęśliwcy – tak o nich myślę – odnajdują się nie w jednym, a nawet w kilku czy kilkunastu… Nie ma chyba człowieka, który nie zdaje sobie sprawy, że olbrzymie bogactwo literatury byłoby przed nim ukryte, gdyby nie sztuka translacji. To dzięki niej odnajdujemy nie tylko znaczenie, ale także melodię tekstu, rozumiemy jego kontekst i poznajemy wrażliwość innych ludzi.

Już po raz drugi będziemy w Gdańsku rozmawiać o sztuce translacji – w 2015 roku Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” poświęcone będą literaturze anglojęzycznej. Od 9 do 11 kwietnia w oddanym właśnie do użytku Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ale także na Uniwersytecie Gdańskim i w Instytucie Kultury Miejskiej z czytelnikami spotkają się wybitni tłumacze, pisarze i krytycy. Będą rozmawiać o sztuce przekładu, o znaczeniu literatury, o zmieniającym się świecie, ale także o zderzaniu się bardzo różnych kultur, które współistnieją w języku angielskim. Zwieńczeniem Spotkań będzie wręczenie – po raz pierwszy – Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. To drugie, obok Nagrody Europejski Poeta Wolności, wyróżnienie, przez które nasze miasto pragnie podkreślić fundamentalne znaczenie literatury i jednocześnie wspierać jej rozwój.

Kiedy dwa lata temu zaprosiliśmy do Gdańska wspaniałe grono pisarzy, tłumaczy i krytyków na pierwszą edycję „Odnalezionego w tłumaczeniu”, skupiliśmy się na rozmowach o przekładzie jako sztuce, a także na potrzebie docenienia roli tłumacza i dostrzeżenia w tłumaczach roli ambasadorów literatur światowych. Wybierając wtedy za przewodnie języki skandynawskie, konfrontowaliśmy warunki pracy tłumaczy literackich w Polsce i w Szwecji, utwierdzając się w przekonaniu, że jest jeszcze sporo do zrobienia. Niemniej Spotkania okazały się wielkim świętem literatury, wypełnionym fascynującymi rozmowami, w których, obok naszych gości, bardzo licznie wzięli udział odbiorcy przekładów literackich, czyli po prostu czytelnicy.

Liczymy na Państwa i tym razem – a zapraszam w imieniu własnym i trzech wspaniałych autorek nie tylko przekładów, ale i programu zbliżającej się imprezy: Magdaleny Heydel, Urszuli Kropiwiec i Justyny Czechowskiej.


Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska;
Aleksandra Szymańska, Instytut Kultury Miejskiej


Dodatek specjalny do „Tygodnika Powszechnego” nr 51-52/2014
Redakcja: Michał Sowiński
Współpraca: Magdalena Heydel, Aleksandra Szymańska, Marek Zalejski
Współwydawca dodatku: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „Odnalezione w tłumaczeniu (2014)