Wojciech Jagielski: Strona Świata

Serwis specjalny

Wojciech Jagielski: Strona Świata

Punkty zapalne i przemilczane części świata. Reporter, pisarz i były korespondent wojenny zaprasza do autorskiego cyklu. Czytaj w każdy piątek! 

CZYTAJ TAKŻE

W Mali, gdzie dziesięć lat temu zbrojne powstanie podnieśli afrykańscy dżihadyści, dojrzewa nowa wojna. Jeśli wybuchnie, rozleje się na cały Sahel i na długo pogrąży go w chaosie.
Po stu dniach rządów prezydenta Ahmeda Boli Tinubu nigeryjski sąd odrzucił skargi opozycji, żądającej unieważnienia jego wyborczego zwycięstwa i odebrania mu urzędu. Nie czekając na wyrok we własnej sprawie, Tinubu wprowadził w kraju rewolucyjne zmiany.
Telewizja Gabon24 pokazała gabońskich żołnierzy obwołujących generała Brice'a Oligui Nguemę (w środku), szefa straży prezydenta Alego Bongo Ondimby, nowym przywódcą kraju. Gabon, 30 sierpnia 2023 r. / fot. Gabon24 / AFP / EAST NEWS
Wojskowe przewroty wracają do mody w afrykańskiej polityce. Od kilku lat dawne francuskie kolonie pogrążają się w coraz głębszym chaosie.

PODKAST JAGIELSKI STORY

fot. Grażyna Makara
Śmierć młodej Kurdyjki zakatowanej przez policję obyczajową była pierwszą iskrą największych protestów w Iranie od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Hasłem rewolucji stało się: Kobieta, Życie, Wolność. Co stało się z nim po roku?
fot. Grażyna Makara
Putin posłał do Afryki wagnerowców po złoto i diamenty, które miały być zabezpieczeniem finansowym przed inwazją na Ukrainę. W zamian Rosja obiecywała przywódcom bezpieczeństwo, wsparcie i wszelaką pomyślność. Co stanie się z tymi obietnicami po śmierci Prigożyna? Czy władze takich krajów jak Republika Środkowoafrykańska nadal będą opierać swoje bezpieczeństwo na zagranicznych najemnikach? I czy wyjdzie im to na dobre?
fot. Grażyna Makara
Prezydent w areszcie domowym, potężni sąsiedzi straszą zbrojną inwazją, a francuskich i amerykańskich żołnierzy zaraz mogą zastąpić najemnicy z Grupy Wagnera. Waży się los Nigru i całego regionu.

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, nagrody PEN Clubu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”.
Od 1 września 2017 r. dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.

Kontakt z autorem: jagielski@tygodnik.com.pl

Artykuły na ten temat