Reklama

Ładowanie...

„Właśnie Polska”

„Właśnie Polska”

22.11.2015
Czyta się kilka minut
„Właśnie Polska” – cykl o polskiej pomocy dla krajów Wschodu – dobiega końca!
Kobiety z Tadżykistanu przeglądają „Tygodnik Powszechny” // Piknik naukowy, Ukraina Fot. Martyna Kwiatkowska // Anna Woźniak
P

Przez pięć miesięcy na łamach „Tygodnika Powszechnego”, stronie internetowej i w kanałach mediów społecznościowych w sposób szczególny zajmowaliśmy się tematem polskiej pomocy w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Temat ten od zawsze jest nam bliski: publikowaliśmy w „Tygodniku” artykuły koncentrujące się na problematyce naszych wschodnich sąsiadów, korespondencje z Ukrainy, Białorusi, reportaże z Donbasu, apel o pomoc dla szpitala psychiatrycznego w ukraińskim Swatowie.

W ramach cyklu „Właśnie Polska” opublikowaliśmy trzy dodatki: „Pomoc. Podaję dalej”, „Nam się udało!” oraz „Europa 28+”, a w nich kilkadziesiąt artykułów, w których zastanawialiśmy się, jak powinniśmy pomagać naszym sąsiadom – finansowo czy jedynie duchowo? Opisywaliśmy projekty, które (przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych) Polska realizuje w Europie Wschodniej. Tłumaczyliśmy, czym tak naprawdę jest pomoc rozwojowa. Na naszych łamach wielokrotnie padało pytanie, czy teraz powinniśmy odwdzięczyć się za pomoc, której nam udzielono w okresie transformacji. Wyjaśnialiśmy także, dlaczego nie powinniśmy lekceważyć europejskich ambicji krajów Europy Wschodniej i jakie korzyści może z tego zbliżenia czerpać Polska.

W specjalnym serwisie internetowym cyklu „Właśnie Polska” zamieściliśmy kilkanaście filmów, które obrazowały temat polskiej pomocy na Wschodzie i to, jak współpracujemy z obcokrajowcami w Polsce. Pokazywaliśmy, jakie zajęcia organizuje Klub Ukraińskich Kobiet, gdzie na Wschodzie pomaga Helsińska Fundacja Praw Człowieka i czym są Study Tours to Poland. Byliśmy także na obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Staraliśmy się przybliżyć rzeczywistość w krajach tak odległych od Polski jak Tadżykistan – przyglądaliśmy się temu, czym zajmują się tam Kluby Kobiet i jak wygląda tadżycka reklama ogórków. W naszych materiałach filmowych wystąpili najlepsi polscy specjaliści zajmujący się problematyką międzynarodową.

Naszym czytelnikom wielokrotnie zadawaliśmy pytanie, czy my, jako Polacy, powinniśmy pomagać na Wschodzie. Dziękujemy Państwu za wszystkie głosy w debacie. Pokazaliście nam, że choć temat jest trudny i wielowątkowy, to warto podjąć trud jego opisywania.

We współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej zorganizowaliśmy także debatę „Pomoc po polsku. Od piasków Sudanu do stepów Tadżykistanu”, podczas której rozmawialiśmy m.in o tym, jak są wydatkowane środki na pomoc rozwojową i jakie efekty przynoszą realizowane przez nasz kraj programy. Frekwencja na spotkaniu po raz kolejny utwierdziła nas w przekonaniu, że polska pomoc na Wschodzie to temat, o którym trzeba rozmawiać.
Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszym partnerom i organizacjom, z którymi przez ten czas współpracowaliśmy: „Nowej Europie Wschodniej”, Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Radiu TOK FM, eastwest.info, Fundacji Edukacja dla Demokracji.

Choć cykl „Właśnie Polska” dobiega końca, to wszystkie materiały o polskiej pomocy dla krajów Europy Wschodniej i Azji Centralnej będą nadal dostępne na www.TygodnikPowszechny.pl/WlasniePolska.

Gorąco zachęcamy do czytania! ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]