Reklama

Ładowanie...

Wkrótce w Europie powstanie nowe państwo?

26.05.2011
Czyta się kilka minut
Aktor Sean Connery i wielu Szkotów mają powody do radości. Po wyborach do lokalnego parlamentu w Edynburgu, wygranych przez Szkocką Partie Narodową, niepodległość Szkocji staje się coraz bardziej realna - pisze na łamach "Tygodnika Powszechnego" Teresa Stylińska.
-

- Co do perspektyw Szkocji, zawsze byłem pełen nadziei. A teraz bardziej niż kiedykolwiek wierzę, że niepodległość i równe prawa dla Szkocji są na wyciągnięcie ręki. - mówił najsłynniejszy szkocki nacjonalista aktor Sean Connery po wyborach w 2007 roku.

Dzisiejszy triumf Szkockiej Partii Narodowej (SNP) sprawia, że 80-letni Connery swe nadzieje konkretyzuje: teraz jest przekonany, że Szkocja stanie się suwerenna jeszcze za jego życia.

Sukces Szkockiej Partii Narodowej przeszedł wszelkie oczekiwania: nacjonaliści mają dziś w parlamencie większość absolutną: 69 spośród 129 mandatów.

Rumieńców nabierają więc plany przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości. To sztandarowy projekt SNP, idea głoszona od lat, ale jak dotąd nie do zrealizowania. Teraz jest szansa, że wreszcie się odbędzie.

Szkocja połączyła...

2157

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]