Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wirtuozi nocy letniej

Wirtuozi nocy letniej

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Osiem kilometrów od pustynnego centrum jestem gościem państewka, które otoczyły ciasno osiedlowe ulice. Stoję pośrodku zjednoczonego królestwa wrotycza i nawłoci.
Świerszczak zwyczajny / FOT. WIKIPEDIA
Świerszczak zwyczajny / FOT. WIKIPEDIA
K

Kiedy przychodzą jasne, niekończące się dni, żal mi się robi nocy. Stale kłuta złotymi włóczniami słońca musi uciekać, kryć się jak zaszczute zwierzę. Dzień tryumfuje, upaja się zwycięstwem, a mnie denerwuje ta jego pycha. Wszędzie go pełno. Ledwie, tuż przed jedenastą, zgasły na zachodzie ostatnie refleksy, a trzy godziny później widzę na wschodzie dwie fioletowe chmurki, które przekradają się w ciemności. Nie ma jeszcze drugiej, ale coś narasta, przemoc już wisi w powietrzu. Wiem, że pożałuję, ale dziś się cieszę, że za parę miesięcy to noc weźmie srogi odwet.

W GĘSTWINIE TRWA MONOTONNA DYSKUSJA TRZCINNICZKÓW. Brzęczą jeden przez drugiego, jakby ktoś tu, na bagnie, ukrył stare, niepotrzebne nikomu telefoniczne modemy. Jakie to dziwne – był dźwięk, nie ma dźwięku – dzieci już go nie znają. W nocy trzeba się zdać na słuch i dotyk. Czasem na ten nasz marny,...

6190

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A właśnie, a propos jerzyków: czy to prawda, że one są na nogach 24h na dobę, ciągle latając? Teraz noce już nie tak krótkie, ale dziś podobno jakaś wyjątkowa pełnia księżyca, więc chyba i ja nie pójdę spać tak po prostu

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]