Reklama

Winnica Turnau

Winnica Turnau

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Krakowska rodzina założyła dwudziestohektarową winnicę. W tym roku zakorkują kilkadziesiąt tysięcy butelek.
Od lewej: Zbigniew Turnau, Jacek Turnau, Grzegorz Turnau, Tomasz Kasicki w Baniewicach Fot. Anna Gibała
N

Niedawno jeden z właścicieli znanego i uznanego libańskiego wina Château Ksara poszukiwał w Polsce ziemi pod winnice i winiarnię. Mógł kupić ledwie cztery hektary, prawo na więcej nie zezwalało; jeśli się nie zniechęci, może wejdzie w jakieś joint venture. Życzmy mu powodzenia, lecz jak na razie doceńmy jego przekonanie: że oto Polska stała się niepostrzeżenie krajem na poły winiarskim, wartym poważnych inwestycji. Na poły, na małą skalę, tak jakby, co nieco.

Nie można mówić o gwałtownej zmianie, o nagłym odkryciu, o cudzie przyszłości, lecz faktem jest, że z całkiem hobbystycznej działalności paru winiarskich fanatyków-amatorów sprzed lat wyrosły projekty jak najbardziej profesjonalne, zakrojone na dużą skalę i – po prostu – na zysk. Finansowy jak najbardziej, lecz i duchowy, gdyż jesteśmy tu wśród dzieł wykoncypowanych nie przez holdingowy sztab do spraw innowacji i...

7018

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]