Reklama

Ładowanie...

Wieści z Fundacji

Wieści z Fundacji

27.02.2006
Czyta się kilka minut
W tym roku minie czterolecie istnienia Fundacji Tygodnika Powszechnego. Czas przypomnieć, czym zajmowaliśmy się w roku minionym. Najpierw jednak - podziękowania.
W

Wypada bowiem raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy przekazali na rzecz Fundacji 1 proc. od podatku dochodowego za rok 2004. 1373 osoby przekazały nam z tego tytułu w sumie 126 950 zł i 61 groszy. Najniższa wpłata wynosiła 65 groszy, najwyższa - 1314,25 zł. Hojność naszych Darczyńców pozwoliła Fundacji znacznie poszerzyć zakres działań.

Dotyczyły one najpierw Archiwum Jerzego Turowicza, którym Fundacja się opiekuje. Zbliża się do końca opracowywanie korespondencji Jerzego Turowicza z ponad 1200 osobami, wśród których są najwybitniejsze postacie polskiej (i nie tylko polskiej) kultury, od Karola Wojtyły i Czesława Miłosza poczynając. Każdy z listów zostaje opisany, obcojęzyczne są tłumaczone, opracowujący wynotowują nazwiska osób, o których korespondenci wspominają. Nazwiska te trafiają do indeksu osobowego, a nazwy geograficzne - do indeksu geograficznego. Prace prowadzone są w oparciu o bazę danych Inwentarza Zasobów Archiwalnych, której nową wersję właśnie otrzymaliśmy od Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Po zakończeniu prac nasza baza zostanie włączona w narodowy zasób archiwalny i udostępniona w serwisie internetowym NDAP.

Dodajmy, że w 2005 r. pojawiła się pierwsza książka oparta na zbiorach Archiwum JT: tom korespondencji Jerzego Turowicza i Zbigniewa Herberta opublikowany przez Wydawnictwo a5 i zawierający także nieznane teksty Herberta zachowane w Archiwum.

We wrześniu 2005 r. zakończyliśmy trwający ponad rok projekt digitalizacji archiwalnych roczników "TP" z lat 1945-2004 wraz z archiwum cenzury. Zeskanowane kolumny roczników "TP" zostały zestawione ze szpaltami zawierającymi ingerencje cenzury z lat 1957-89 (służy temu aplikacja oparta na programie Acrobat Reader). Pierwsza edycja cyfrowego reprintu całej historii pisma na 55 płytach CD lub 7 DVD jest już do nabycia w redakcji. Egzemplarze trafiają zarówno do zbiorów prywatnych, jak i do bibliotek publicznych, a setki "cyfrowych wycinków" rozesłaliśmy pocztą elektroniczną do czytelników, którym tygodnikowe archiwalia potrzebne były w pracy naukowej.

W marcu 2005 r. minęła 60. rocznica powstania naszego pisma. Na 1 kwietnia zaplanowaliśmy jubileuszowy wieczór kabaretowy na scenie kameralnej Starego Teatru, zatytułowany: "Niewygodny od 60 lat". W przeddzień nadeszła wiadomość o krytycznym stanie zdrowia Papieża. Spektakl został oczywiście odwołany, a piątkowy wieczór stał się spotkaniem przyjaciół czuwających wspólnie w dramatycznych chwilach ostatniej choroby Ojca Świętego. Poeci i aktorzy (Anna Polony, Wisława Szymborska, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Globisz, Marek Kondrat, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Leszek A. Moczulski, Wojciech Pszoniak i Jacek Romanowski) oraz redaktorzy "TP" czytali wiersze, odbyło się też prawykonanie kompozycji Zygmunta Koniecznego do wiersza Miłosza "Café Greco", a Kevin Kenner grał Chopina, Schuberta i Schumanna.

W kwietniu 2005 r., we współpracy ze Znakiem oraz radiem RMF FM, wydaliśmy książkę "Czuwanie", będącą zapisem tygodnia żałoby po śmierci Jana Pawła II i opartą głównie na tekstach z "Tygodnika". Towarzyszyła jej płyta z rozmowami prowadzonymi przez dziennikarzy RMF w studiu zorganizowanym w tych dniach w naszej redakcji. Jubileuszowy wieczór odbył się pół roku później, we wrześniu, na scenie Teatru Ludowego. W kabaretowym programie wystąpili: Anna Radwan, Jacek Romanowski, Grzegorz Turnau, Krystyna Zachwatowicz, Jerzy Trela, Jerzy Fedorowicz, Joanna Słowińska, chór Quattro Voci oraz redaktorzy i przyjaciele "TP", a spektakl zarejestrowała i retransmitowała TVP.

W listopadzie po raz kolejny wręczono "Tygodnikowe" Medale św. Jerzego - otrzymali je w tym roku prof. Barbara Skarga i ks. abp Józef Życiński. Uroczystość uświetnił współorganizowany przez Fundację w Auditorium Maximum UJ koncert Collegium Vocale z Gandawy pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe.

Fundacja współorganizowała też konferencję "Mity ekonomiczne w dyskursie politycznym". W konferencji, która odbyła się 2 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, uczestniczyli: Leszek Balcerowicz, Janusz Beksiak, ks. Adam Boniecki, Jacek Fedorowicz, Cezary Józefiak, Ireneusz Krzemiński, Waldemar Kuczyński, Jacek Rostowski, Krystyna Skarżyńska, Grzegorz Wójtowicz i Michał Zieliński. Materiały konferencji opublikowaliśmy w dwu kolejnych numerach "Ucha Igielnego" - dodatku do "TP".

Włączyliśmy się w akcję pomocy synowi dwojga z naszych wieloletnich współpracowników i autorów, dotkniętemu wylewem krwi do mózgu, zbierając fundusze na jego rehabilitację.

I wreszcie - last but not least - w czerwcu 2005 r. gruntownie odnowiliśmy park maszynowy fotoskładu "TP"; Fundacja sfinansowała zakup najnowszej generacji stacji graficznych firmy Fujitsu-Siemens oraz oprogramowania Creative Suite firmy Adobe.

***

Środki zebrane w tym roku na działalność statutową zamierzamy przeznaczyć na dofinansowanie zakupu cyfrowych roczników "TP" przez biblioteki naukowe i publiczne, na projekty prowadzone w Archiwum Jerzego Turowicza, na prace nad monografią Jerzego Turowicza, na rozwój serwisu internetowego "TP", a także na wspólne z "TP" projekty wydawnicze (jak "Rzecz Obywatelska", "Europa Środka" i "Nowa Europa Wschodnia") oraz na współorganizowanie debat, spotkań i wydarzeń artystycznych. Bez pomocy naszych wiernych Czytelników i Przyjaciół realizacja tych planów nie byłaby możliwa. Dlatego znów zwracamy się z prośbą o przeznaczenie jednoprocentowej darowizny na rzecz Fundacji (jak to zrobić - zob. str. 2) Wszystkim zaś, którzy już to zrobili - dziękujemy!

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]