Wielki Brat was rozliczy

Stan zaawansowania prac nad polskim Wielkim Bratem wydaje się dziś nie do ustalenia. Ale wystarczy przyjrzeć się temu, co służby mają na wyciągnięcie ręki. Strach pomyśleć.

Reklama

Wielki Brat was rozliczy

Wielki Brat was rozliczy

28.05.2018
Czyta się kilka minut
Stan zaawansowania prac nad polskim Wielkim Bratem wydaje się dziś nie do ustalenia. Ale wystarczy przyjrzeć się temu, co służby mają na wyciągnięcie ręki. Strach pomyśleć.
EYESWIDEOPEN / GETTY IMAGES
P

Pasek postępu niemrawo pełznie w stronę prawej krawędzi ekranu laptopa. Minęło 10 sekund od chwili, kiedy kliknąłem przycisk „złóż wniosek” i algorytmy rzuciły się na udostępnione im informacje w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czy bank może udzielić mi kredytu ratalnego na zakup telewizora?”. Analizują komplet moich danych osobowych. Mieszkanie – wynajęte czy własne? Potem deklaracja wysokości zarobków oraz garść informacji o pracodawcy. Na koniec logowanie na konto bankowe poprzez specjalną formatkę, ale spokojnie, przecież historii transakcji nie będzie analizować człowiek. Robi to algorytm.

Minęły 23 sekundy. „Dziś bardzo się zmienił świat, bo mamy już system rat” – śpiewał w „Małżeństwie z rozsądku” Daniel Olbrychski w duecie z Elżbietą Czyżewską, ale w 1966 r. po raty szło się ze stertą ostemplowanych zaświadczeń. Kto dziś zgodziłby się na „kredyt bez zbędnych...

17223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]