Wieczna polityka Kremla

Prof. TIMOTHY SNYDER, historyk: Rosji jest obojętne, czy Polacy ją lubią, czy nie. Ważniejsze są inne pytania: Czy lubią Unię Europejską? Czy ich kraj jest państwem praworządnym?

Reklama

Wieczna polityka Kremla

Wieczna polityka Kremla

06.08.2018
Czyta się kilka minut
Prof. TIMOTHY SNYDER, historyk: Rosji jest obojętne, czy Polacy ją lubią, czy nie. Ważniejsze są inne pytania: Czy lubią Unię Europejską? Czy ich kraj jest państwem praworządnym?
CHRISTINE OLSSON / FORUM
M

MARCIN ŻYŁA: Inwazja na Ukrainę, wspieranie skrajnych ruchów w Europie, manipulacja podczas wyborów w USA. Czy Rosja realizuje własny plan zniszczenia zachodniego porządku, czy wykorzystuje okazje, które Zachód sam stwarza?

TIMOTHY SNYDER: Państwo, które wykorzystuje okazje, jest też dobrze przygotowane – ma światopogląd i strategię. W Rosji polityka to spektakl, w którym rządzący oligarchowie i kleptokraci przekonują obywateli, że cały świat jest taki, jak ich kraj. I że nie ma alternatywy.

Ludziom Zachodu zawsze wydawało się, że są pierwsi. Sądzę, że mniej więcej od dekady już tak nie jest. To Rosja pierwsza dostała się do miejsca, w którym polityka wygląda inaczej. Nazywam ten stan „polityką wieczności”. Zaprasza nas tam, wykorzystując to, że mamy podobne skłonności – ku oligarchii, nierówności społecznej, skorumpowanym mediom czy brakowi...

18863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Prezydent Trump opowiada różne rzeczy, może i jego wypowiedzi są niespójne i niemądre ale to jedynie on realnie powstrzymuje prezydenta Putina. To właśnie Trump podjął decyzję o użyciu rakiet po ataku chemicznym na cywilną ludność w Syrii czy też o realnym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Kraje Europy zachodniej robią coś zupełnie odwrotnego. Gęby pełne frazesów o demokracji a w praktyce to dzięki Niemcom i innym krajom zachodnim dyktatura Putina jest stabilna. Dzięki realizacji projektu Nordstream II Putin będzie miał pieniądze na emerytury dla Rosjan oraz na nowe lepsze okręty, nowe lepsze samoloty, nowe lepsze czołgi i nowe lepsze rakiety. Pan profesor Snyder nawet o tym nie wspomniał co jest typowe dla ludzi o lewicowym odchyleniu od rzeczywistości.

Pojedyncze wydarzenia nie determinują kształtu rzeczywistości. Wiele z tego co się dzieje jest robione na pokaz, jak np. weta Dudy - tak i na Trumpa należy patrzeć przez sumaryczny wektor decyzji a nie pojedyncze wydarzenia - Trump co do NSII jest przeciw a nawet za ... i na niego wpływu nie mamy - gdybyśmy byli odpowiednio silni w UE to unia energetyczna mogłaby skutecznie zablokować NSII a że jesteśmy tu gdzie jesteśmy to sami sobie winni jesteśmy - taką koalicje przeciw NSII budowano także dzięki polskim eurodeputowanym, komisarzom i przewodniczącym ale to nie pasuje do narracji i trzeba to zagłuszyć w imię wieczności

Spróbuję odgadnąć. Trump zamierza przy współpracy z Putinem pogrążyć Amerykanów a Kaczyński posługując się swoimi marionetkami Dudą i Morawieckim zrobić to samo Polakom. Bingo !

Bzdury plotłeś zawsze - bzdury pleciesz nadal. Niemcy "wspierają" gospodarczo reżim Putina nie bardziej niż Polska, która od lat kupuje od Rosji gaz i ropę, a także zezwala na ruch tranzytowy tych surowców przez swoje terytorium. Za czasów pisowskiej junty nic się nie zmieniło w tym temacie. Nordstream II powstał dlatego, że jest dla Europy zachodniej bezpieczniejszy niż dodatkowy tranzyt przez kraj z upadającą demokracją i zanikającą praworządnością. Obecna populistyczna sitwa w Warszawie bardzo się napracowała, aby mieć gie do powiedzenia w tej i innych sprawach na arenie europejskiej.

Co może zrobić Putin aby realizować swoje projekty ? To oczywiste: osłabiać te kraje, które najbardziej mu się sprzeciwiają. I tak gdy w Polsce cztery osoby ukryte w lesie świętują urodziny Hitlera to prasa europejska nagle odkrywa narastającą falę prawicowej przemocy i nawiązanie do nazizmu w Polsce. Albo gdy nasz były czołowy opozycjonista Frasyniuk szarpie policjanta to w niemieckiej prasie musi się ukazać artykuł o brutalności policji Kaczyńskiego. Putin ma niezłą bekę. Podobnie jak niezłą bekę miał wcześniej Breżniew gdy młodzież w RFN protestowała przeciw amerykańskim bazom wojskowym w ich kraju czy Stalin gdy zapraszał w 1948 roku do Wrocławia intelektualistów walczących o pokój. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Kongres_Intelektualist%C3%B3w_w_Obronie_Pokoju. Każdy z nich wyśmienicie wykorzystywał instytucję tzw pożytecznego idioty. Tu definicja: http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=40953

Czekam aż konsekwentnie zastosujesz swoją durną retorykę także wobec PiS i wezwiesz juntę do natychmiastowego zaprzestania wspierania reżimu na Kremlu z pieniędzy polskich podatników (przekazywanych za ropę, gaz i węgiel). Oczywiście się nie doczekam, bo uczciwości intelektualnej nie masz za grosz, lecz potrafisz tylko zmieniać temat i atakować z innej strony. To po pierwsze. A po drugie Putin nie musi osłabiać Polski, skoro Polska pod pisowskimi rządami koncertowo osłabia się sama. Lepszej "beki" nie znajdzie. Nie byłoby artykułów o polskim nazizmie i faszyzmie, gdyby rządzący populiści nie kokietowali nacjonalistów i nie stwarzali im cieplarnianych warunków rozwoju. Nie byłoby artykułów o szarpanym i szarpiącym się Frasyniuku, gdyby pisowskie bezprawie nie skłaniało porządnych ludzi do protestowania na ulicy.

Porządni ludzie chodzą do pracy i nie histeryzują.

Ooo tak, niewątpliwie pisostwo chciałoby, aby obywatel kontrolował je (tzn. wrzucał głos poparcia - inne najlepiej od razu do kosza) tylko raz na cztery lata a międzyczasie - gęba na kłódkę! Wasze niedoczekanie...

Właśnie przeczytałem wywiad z profesorem T.Snyder i końcówka wywiadu potwierdziła moje obawy. Pan profesor otwarcie mówi, że to Putin wybrał Trumpa prezydentem USA. Mieszkam już wiele lat w USA i uczestniczę w amerykańskich wyborach i takie stwierdzenie dyskwalifikuje pana Snyder jako naukowca. Pan profesor jako pracownik Yale zapewne zna atmosferę jaka panuje na większości amerykańskich uczelni, gdzie propaganda antyamerykańska zastąpiła przekazywanie rzetelnej wiedzy. 90% "profesorów" ma poglądy lewackie i antyamerykańskie(zwłaszcza na kierunkach nietechnicznych). Niestety, ale ten wywiad wpisuje się w długą historię komentarzy nieprawdziwych i nieobiektywnych na temat USA zamieszczonych w TP w ostatnich latach. Zdecydowana ich większość była pisana z pozycji lewackich i antyamerykańskich. Korzystam z ewydania TP poprze eprasa i nawet zastanawiałem się, czy nie zrezygnować z tej prenumeraty. Odnowiłem prenumeratę, ale nie jestem pewny co zrobię w przyszłości.

Dowody są mocne ... ciekawa retoryka Trump = USA coś jak Orban = Węgry i Kaczyński = Polska itd. itd.

jak to możliwe? - o co chodzi?? - a przede wszystkim co to znaczy "poglądy antyamerykańskie"?!? ... mogę prosić o słów kilka wyjaśnienia?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]