Więcej niż złoto

„Wiedźmin” stał się pierwszym polskim superproduktem kulturowym z prawdziwego zdarzenia – franczyzą taką jak „Gwiezdne wojny”. Walka o wiedźmińskie prawa toczy się więc na poziomie dotychczas u nas...

Reklama

Więcej niż złoto

Więcej niż złoto

20.11.2018
Czyta się kilka minut
„Wiedźmin” stał się pierwszym polskim superproduktem kulturowym z prawdziwego zdarzenia – franczyzą taką jak „Gwiezdne wojny”. Walka o wiedźmińskie prawa toczy się więc na poziomie dotychczas u nas nieznanym.
„Wiedźmin 3”, 2015 r. MATERIAŁY PRASOWE CD PROJEKT
P

Piwa – rzekł nieznajomy. Głos miał nieprzyjemny. Wytarłem ręce o płócienny fartuch i napełniłem gliniany kufel. Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Nosił krótko przystrzyżony wąs, okulary w cienkich drucianych oprawkach i charakterystyczną kamizelkę. Jak gdyby właśnie wrócił z połowów suma. Pomyślałem wtedy, że w tej całej sprawie będzie jeszcze jakiś haczyk.

Miałem rację.

Tamci młodzi siedzieli naprzeciwko i opowiadali mu o swoim pomyśle na grę. Mówili z zapałem, ale też z wyraźnym podziwem dla człowieka, co wymyślił świat, w którym spędzili tyle niezwykłych godzin. Wymyślanie światów to w końcu poważna sprawa.

Nieznajomy wysłuchał ich spokojnie, kiwając głową w udanym skupieniu i zadał kilka zupełnie nieistotnych pytań. Widać było, że na grach komputerowych zna się jak ork na systemie podatkowym. Słyszałem zresztą potem na własne...

19231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tauriq Moosa nie umie grac w gry.

bo po glorii JP II zostały w zasadzie tylko zgliszcza, Wałęsa też już nie błyszczy - a co do Wiedźmina mamy pewność, że nic głupiego nie palnie, w aferę żadną się nie wpląta

czy Wiedźmin nic głupiego nie palnie, albo w afere jakąś się nie wplącze :) Przecież pan Sapkowski nie żałuje mu takich sytuacji :) Bardziej pasuje mi do Geralta hasło: "Nie chcem, ale muszem" :) Pozdrawiam Szanownego Pana serdecznie.

Kto czytał ten wie: Andrzej Sapkowski wyprzedza o 30 lat - bo wówczas powstawała Saga - poziom dzisiejszego dyskursu publicznego: 1) Sapkowski boleje nad podziałem świata na rasy, na ludzi i nie-ludzi. Spory i nieufność między nimi przedstawia jako synonim zacofania i głupoty 2) W świecie Wiedźmina kobiety, bynajmniej też niedoskonałe, podejmują starania by stanąć na czele ludzkości. Doskonale zdają sobie sprawę, że męska władza oznacza pasmo wojen i błędów i nie posuwa nic w dobrą stronę 3) Wiedźmin unika zaangażowania w spór polityczny, stanięcia po którejś ze stron. Rozumie, że są inne, wyższe racje wobec których polityka jest najdelikatniej mówiąc płocha 4) Cirilla, tak upragniona przez niektórych "Prawdziwa Polka", odnajduje odpoczynek w miłości lesbijskiej i nie bardzo pragnie zostać Królową swojego Narodu 5) W lesie Wiedźmin odzyskuje zdrowie i siły ; przyjaźni się z driadami, które w nim żyją... Zatem "polscy patrioci" którzy widzą w "Wiedźminie" swój archetyp albo książki nie czytali albo nic z niej nie zrozumieli. Wiedźmin to "lewak i eko-terrorysta". PS. Wiedźmina-Polaka-Patriotę ukazał w książce "Siódemka" Ziemowit Szczerek :-)

...poziom dzisiejszego dyskursu publicznego". Wobec powszechnego lamentu nad poziomem dzisiejszego dyskursu publicznego, zwłaszcza w porównaniu z tym, co było 30 lat temu, trudno powyższe uznać za komplement.

Myślę, że autorowi tamtego komentarza chodziło raczej o tematykę dyskursu politycznego, a nie o jego poziom...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]