Reklama

Widzenie przyszłości

Widzenie przyszłości

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Terapie oparte na modyfikacjach genetycznych mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu kilku chorób wywołujących ślepotę.
T

Technika CRISPR-Cas9, która w ciągu ostatniej dekady doprowadziła do rewolucji w genetyce (a jej twórczyniom przyniosła w 2020 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii), coraz częściej stosowana jest w eksperymentalnych terapiach. Przypomnijmy: chodzi o technikę edycji genów zwaną „molekularnymi nożyczkami”, którą zapożyczyliśmy od pewnych bakterii. Przechowują one w swoim genomie, w obrębie sekwencji zwanych CRISPR, swoistą bazę „portretów genetycznych” wirusów, które je atakują. Gdy dojdzie do infekcji, specjalne cząsteczki gRNA porównają materiał genetyczny intruza z informacjami zapisanymi w „biblioteczce” CRISPR. Jeśli sekwencje będą się zgadzać, do gry wkroczą enzymy Cas, które potną intruza na kawałki.

CRISPR-Cas9 opiera się na podobnej maszynerii molekularnej: dzięki syntetyzowanym w laboratoriach cząsteczkom gRNA można zlokalizować konkretny fragment łańcucha DNA w...

4244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Najpewniej chodzi o chimery różnych wirusów tworzone w celu zmian określonych sekwencji DNA. Czytałem o tym już w 2013 roku. A jakby tak ktoś uznał za sensowne zmianę jakiś tam elementów ludzkiego DNA na skalę globalną jakby się miał za to zabrać?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]