Reklama

W świecie nauki

W świecie nauki

26.03.2018
Czyta się kilka minut
H

HOUSTON, MAMY PROBLEM

Położone w Houston laboratorium Johnson Space Center należące do NASA okazało się mało sterylne: na jedynej posiadanej przez agencję kolekcji próbek pozaziemskich meteorytów wykryto grzyby z rodzaju Penicillium. Niektóre z nich produkują aminokwasy – cząsteczki budulcowe białka – które mogłyby zostać uznane za pochodzące z przestrzeni kosmicznej.

ZAKŁADY HAWKINGA

Zmarły niedawno badacz uwielbiał naukowe zakłady, ale większość z nich przegrywał – przypomina w „Science” Daniel Clery. Brytyjski kosmolog musiał przyznać się do pomyłki m.in. w takich kwestiach jak istnienie czarnych dziur i bozonu Higgsa oraz możliwości istnienia tzw. nagiej osobliwości czy wydostawania się informacji z czarnych dziur. Niektóre zakłady Hawking traktował jako potencjalną nagrodę pocieszenia – gdyby czarne dziury nie istniały, lata jego badań poszłyby na marne.

NARYSUJ NAUKOWCA

20 tys. obrazków naukowców wykonanych w ciągu ostatnich pięciu dekad przez amerykańskie dzieci w wieku szkolnym przeanalizowali David I. Miller i współpracownicy w Child ­Development. Odsetek rysunków przedstawiających kobiety wzrósł z 1 proc. (w latach 60.) do 34 proc., zaś w grupie dziewczynek – do ponad 50 proc.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]