Reklama

W poświęconej ziemi

W poświęconej ziemi

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Ostatecznie, gdy ktoś odbierze sobie życie, zostajemy sam na sam z tajemnicą, która nie może być całkowicie wyjaśniona w tym życiu.
W tym miejscu 19 października 2017 r. spalił się Piotr Szczęsny. Warszawa, plac Defilad. JOANNA RUDNIAŃSKA
C

Choć wiele religii odrzuca samobójstwo jako usprawiedliwiony czyn, to jednocześnie zachwala męczeństwo. Tak jest i w judaizmie, i w chrześcijaństwie, i w islamie. Te religie odróżniają odebranie sobie życia od przyjęcia śmierci z rąk innych – czy to w obronie wiary, czci Boga, czy dla ratowania drugiego człowieka. Owo jasne kryterium religijnie motywowanej śmierci nie zawsze jest jednak czytelne w praktyce. Oprócz religijnie motywowanego męczeństwa mówi się więc również o heroicznym i altruistycznym samobójstwie – sytuacji, w której osoba jest przekonana, że ma moralny obowiązek umrzeć dla dobra wspólnoty czy honoru.

Biblia hebrajska nie formułuje w jasny sposób zakazu samobójstwa, chociaż tradycja judaistyczna zakazywała takich czynów – częściowo w oparciu o przekonanie, że Bóg jest dawcą życia i śmierci, a częściowo w oparciu o interpretację V przykazania. Prawo rabiniczne...

14240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]