Reklama

W Izraelu rozpoczęło się szczepienie trzecią dawką

W Izraelu rozpoczęło się szczepienie trzecią dawką

z Tel Awiwu
02.08.2021
Czyta się kilka minut
J

Jako pierwszy kraj na świecie Izrael ogłosił kampanię szczepień trzecią – tzw. przypominającą – dawką szczepionki przeciw COVID-19. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń mutacją Delta, która jest aż o 50 proc. bardziej zakaźna niż wcześniejsze warianty. W pierwszej kolejności szczepione są osoby powyżej 60. roku życia oraz chorujące przewlekle.

Sprawy potoczyły się szybko: w miniony czwartek gotowość do rozpoczęcia kampanii ogłosił szef rządu Naftali Bennett, w piątek preparat otrzymali prezydent Izaak ­Herzog wraz z żoną oraz lider opozycji, Beniamin Netanjahu, a szczepienia dla wszystkich uprawnionych ruszyły po szabacie.

Realizację nowego planu poprzedziły gorące dyskusje ekspertów ministerstwa zdrowia, którzy twierdzą, że wciąż nie ma wystarczającej liczby danych potwierdzających efektywność i bezpieczeństwo trzeciej dawki. Dodatkowo z badań wynika, że 50 proc. obecnych zakażeń to osoby już zaszczepione.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


Eksperci uznali jednak, że nie ma na co czekać – Izrael odnotował w ostatnich dniach najwyższy od kwietnia skok zachorowań, w tym poważnych (212 przypadków), razem z osobami w stanie krytycznym (46 przypadków) i pozostającymi pod respiratorami (42 pacjentów; dane ministerstwa zdrowia z 2 sierpnia).

Dziennie odnotowuje się teraz ponad 2 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Równie ważnym argumentem były dla ekspertów dane o spadku efektywności poprzednich dawek szczepionek. Przypomnijmy, że pierwsze grupy Izrael szczepił już w grudniu i styczniu – i to właśnie w tych grupach osób powyżej 60. roku życia zaszczepionych dwoma dawkami skuteczność w ochronie przed poważnymi objawami spadła z 97 do 81 proc. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tak jest i w moim przypadku. Pierwotna liczba jednostek 1500 BAU spadła do 350 w ciagu trzech miesiecy. Skoro głupcy nie chca sie szczepić, a szczepionki zalegaja, to moze przekazać je osobom starszym, zaszczepionym zima i wiosna?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]