VI dzień Festiwalu Conrada

„Głód trzeba potraktować – podobnie jak zmiany klimatyczne – jako problem globalny, który prędzej czy później wpłynie także na nasze życie”, przekonywał Martín Caparrós.

27.10.2018

Czyta się kilka minut

fot. Robert Słuszniak

Dzień rozpoczął się od spotkania z autorami i autorkami nominowanymi w tym roku do Nagrody Conrada. To już czwarta odsłona wyróżnienia dla najlepszego literackiego debiutu roku. Grzegorz Bogdał, Martyna Bunda, Weronika Gogola i Adam Robiński opowiadali o tym, dlaczego zdecydowali się napisać swoją pierwszą książkę. Pojawiło się też ważne pytanie o optymizm, bez którego przecież nie ma sensu zajmować się literaturą. Tu pisarze byli zgodni – świat wciąż potrzebuje nowych opowieści.


RELACJE Z CONRAD FESTIVAL 2018 >>>


Wątek optymizmu pojawił także na spotkaniu z amerykańskim pisarzem Davidem Vannem. Autor głośnej książki „Legenda o samobójstwie” opowiadał o traumie, jakiej doświadczył jako mały chłopiec, gdy jego ojciec popełnił samobójstwo. Przez wiele lat nie potrafił mówić o tym wydarzeniu, nie miał też do niego dostępu, bo w jego rodzinie funkcjonowały różne wersje tej historii. Punktem przełomowym było napisanie o tym książki. „Odzyskałem kontakt ze swoją nieświadomością, ze swoimi emocjami” mówił autor, dla którego literatura w dosłownym sensie stała się wybawieniem. „Jestem ateistą, pisanie jest dla mnie jedynym doświadczeniem metafizyki, jedynym źródłem nadziei”, powiedział na koniec.


Program Conrad Festival 2018 >>>
Magazyn Conrad – zobacz bezpłatne archiwum >>>


„Nie każda forma populizmu jest szkodliwa – populiści krytykujący rząd są normalnym elementem demokracji. Problem zaczyna się wtedy, gdy grupa ludzi rości sobie wyłączne prawa do reprezentowania społeczeństwa”, mówił niemiecki historyk i politolog Jan-Werner Müller. Prowadzący spotkanie Michał Paweł Markowski pytał go o przyczyny narastającej w Europie i na świecie fali populizmu. Szybko jednak ustalono, że nie istnieje jedna odpowiedź. Co więcej, aby na poważnie zmierzyć się z tym problemem, należy przede wszystkim porzucić upraszczające teorie – pomóc nam może tylko rzeczowa i zniuansowana refleksja.

„Wierzę, że kiedyś uda nam się przekroczyć wąskie granice naszych nacjonalizmów i uprzedzeń, nawet jeśli teraz tego nie widzimy”, mówił Martín Caparrós, autor monumentalnego „Głodu”. Prowadząca spotkanie reporterka Magdalena Kicińska pytała go, skąd brać nadzieję w świecie, gdzie liczba głodujących jest nie tylko olbrzymia, ale ciągle rośnie. Zdaniem Caparrósa popadanie w depresje i zniechęcenie nie ma sensu, bo niczego nie zmienia. Krokiem w dobrą stronę jest ciągłe zwiększanie świadomości problemu, choćby pracą reporterską. To jednak za mało. „Głód trzeba potraktować – podobnie jak zmiany klimatyczne – jako problem globalny, który prędzej czy później wpłynie także na nasze życie”, przekonywał.

Wieczór zamknęło spotkanie z Arundhati Roy.


Czytaj relację ze spotkania O wyzysku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.