USA: złe fantazje

Były prawnik Donalda Trumpa ­Michael Cohen miał na polecenie prezydenta kłamać podczas przesłuchania przed Kongresem – poinformował w minionym tygodniu portal Buzzfeed.com.

21.01.2019

Czyta się kilka minut

Kłamstwa miały dotyczyć planów budowy Trump Tower w Moskwie, a informacje o tym miał posiadać specjalny prokurator prowadzący rosyjskie śledztwo Robert Mueller.

Wcześniej dziennik „New York Times” ujawnił, że Trump wielokrotnie wspominał w rozmowach ze współpracownikami, że USA powinny wystąpić z NATO, co de facto oznaczałoby rozpad Sojuszu. Z kolei „Washington Post” informował, że prezydent ukrywał szczegóły swoich spotkań z Władimirem Putinem nawet przed wysoko postawionymi członkami administracji. Raz miał także odebrać tłumaczowi notatki ze spotkania. W efekcie nie ma żadnych zapisów dotyczących treści tych rozmów.

Po rewelacjach Buzzfeed.com kilku prominentnych członków Partii Demokratycznej stwierdziło, że Trump powinien zrezygnować albo przygotować się na ­impeachment. Trump jednak otrzymał pomoc z najmniej spodziewanej strony: rzetelność informacji podanych przez portal zakwestionował rzecznik Muellera.

Fakt, że niektórzy Demokraci żywo zareagowali na te doniesienia, sugeruje, iż wielu polityków tej partii uważa, że Trump nie jest prawomocnym prezydentem i dzięki pomocy Rosjan ukradł Demokratom prezydenturę. To niebezpieczna fantazja, która utrudnia wyciągnięcie wniosków z przegranej Hillary Clinton. Choć FBI stwierdziło, że służby rosyjskie rzeczywiście próbowały wpłynąć na wybory w 2016 r., to brakuje dowodów na to, że ten wpływ przechylił szalę na korzyść Trumpa. Wiadomo natomiast, że Trump wygrał o włos w kilku kluczowych stanach, które Clinton podczas kampanii zignorowała.

Co więcej, wpadka Buzzfeed rzuciła cień na wiarygodność wszystkich informacji dotyczących nieprawidłowości i przestępstw ekipy Trumpa – przynajmniej w oczach części obywateli USA. Dla zwolenników prezydenta jest też długo wyczekiwanym dowodem potwierdzającym, że negatywne informacje o Trumpie to faktycznie fake newsy. ©

Czytaj także: Jan Smoleński: Podzielone Stany Ameryki

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 4/2019