Reklama

USA: bombowe przesyłki dla krytyków Trumpa

USA: bombowe przesyłki dla krytyków Trumpa

29.10.2018
Czyta się kilka minut
KEVIN COOMBS / REUTERS / FORUM
T

Tuż przed wyborami uzupełniającymi do parlamentu USA – które są we wtorek 6 listopada, a w których rządzący Republikanie mogą utracić większość (piszemy o tym w dziale Świat) – tematem numer jeden w Stanach stała się skoordynowana akcja terrorystyczna o najwyraźniej rodzimej proweniencji.

Do minionego piątku policja zidentyfikowała i przejęła 10 paczek wyglądających na ładunki wybuchowe domowej roboty, które ktoś rozesłał pocztą do znanych krytyków prezydenta Trumpa związanych z Partią Demokratyczną. Wśród adresatów są politycy (były prezydent Obama, były wiceprezydent Biden, Hillary Clinton, były minister sprawiedliwości i dwoje kongresmenów), a także aktor Robert de Niro i finansista George Soros. Żadna paczka nie wybuchła; nie jest jasne, czy intencją sprawców było zabójstwo, czy zastraszenie. Po tym, jak paczka dla byłego szef CIA Johna Brennana przyszła na adres telewizji CNN w Nowym Jorku (Brennan komentuje dla CNN), ewakuowano cały wieżowiec (na zdjęciu powyżej).

Media i politycy krytyczni wobec Trumpa widzą w tej akcji skutek „werbalnej przemocy” prezydenta; z kolei Trump uważa, że winę za radykalizację nastrojów ponoszą krytykujące go media. Z obu stron barykady, od Demokratów i Republikanów, słychać zgodną opinię, że to sygnał ostrzegawczy dla głęboko podzielonego społeczeństwa USA. ©℗ Na podst. NZZ, FAZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]