Uchodźcy z Syrii przyjeżdżają

Dziś wieczorem do Warszawy dotrą uchodźcy z Syrii. To 50 chrześcijańskich rodzin, które sprowadza do Polski fundacja Estera.

10.07.2015

Czyta się kilka minut

Asyryjscy chrześcijanie, uciekinierzy z Syrii i Iraku, w kościele św. Jerzego w Bejrucie. Liban, kwiecień 2015 r. Fot: Polaris/East News /
Asyryjscy chrześcijanie, uciekinierzy z Syrii i Iraku, w kościele św. Jerzego w Bejrucie. Liban, kwiecień 2015 r. Fot: Polaris/East News /

Pierwsza grupa Syryjczyków przyleci do Warszawy prawdopodobnie dziś  o godz. 22:50. Wyczarterowany samolot, na którego pokładzie będzie 50 rodzin (łącznie 157 uchodźców) przylatuje na Lotnisko Warszawa-Okęcie – poinformował Marcel Płoszczyński z Fundacji Estera.

Mniej więcej od maja trwała w Polsce dyskusja o wsparciu dla Syryjskich uchodźców. W akcję ściągania Syryjczyków do Polski, oprócz Fundacji Estera, włączyła się również m.in. siostra Małgorzata Chmielewska i „Tygodnik Powszechny”. W specjalnym liście wysłanym do premier Ewy Kopacz w połowie maja tego roku napisaliśmy m.in.: „W obliczu zagrożenia ofensywą Państwa Islamskiego, zwracamy się do Pani Premier z pilnym apelem o umożliwienie natychmiastowego przesiedlenia do Polski 300 rodzin chrześcijańskich z Damaszku, Homs i Aleppo (około 1500 osób), którym w najbliższych miesiącach grożą śmierć i prześladowania. Wśród wyczekujących pomocy są katolicy, prawosławni i protestanci. Przedstawiciele tych rodzin pozostają w stałym kontakcie z sygnatariuszami tego listu”.

Równocześnie wczoraj – w czwartek 9 lipca – wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk poinformował, że Polska wyraziła gotowość na przyjęcie dwóch tysięcy osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców.

Wiceszef MSW wyjaśnił, że Polska zaoferowała tysiąc miejsc dla uchodźców, którzy mają być przesiedleni z obozów spoza UE oraz tysiąc dla potrzebujących międzynarodowej ochrony imigrantów. – Spędziliśmy bardzo pracowicie ostatnich kilka tygodni, analizując możliwości naszego systemu i nie chodzi tylko o możliwości przyjęcia tych ludzi, ale też o to, jak najlepiej stworzyć im drogę integracji w społeczeństwie polskim. Analizowaliśmy względy bezpieczeństwa, rozmawialiśmy z krajami, które już prowadzą tego typu operacje – cytuje ministra Stachańczyka Polska Agencja Prasowa.

W czwartek w Luksemburgu odbyło się spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych, którzy zadeklarowali, że Unia Europejska przyjmie ponad 20 tys. osób z obozów dla uchodźców.

Czytaj także:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.).