Reklama

Twarzą w twarz

Twarzą w twarz

18.10.2021
Czyta się kilka minut
Kościół katolicki i wspólnoty religijne zareagowały na kryzys na granicy z Białorusią. Choć nie wszystkie parafie na miejscu włączyły się w pomoc.
Metropolita białostocki abp Józef Guzdek, były biskup polowy WP (w generalskim mundurze polowym), z proboszczami przygranicznych parafii – pierwszy z prawej ks. Marek Wiśniewski.
I

Interwencja aktywistów Grupy Granica zaczęła się tym razem w środku dnia, kilka godzin po tym, gdy po białoruskiej stronie otworzono „bramki” – miniobozy, w których przetrzymuje się osoby usiłujące przekroczyć granicę z Polską i Unią Europejską. Ludzie, których spotykamy – iraccy Kurdowie, sześć osób, dwie pary, każda z dzieckiem (8 i 2 lata) – zostali już raz wypchnięci przez polskie służby z powrotem do Białorusi. Spotykamy ich mniej więcej kilometr od lokalnego kościółka, ok. 9 kilometrów od granicy.

Po przekazaniu pomocy (żywności, ciepłej odzieży i obuwia, powerbanków i koców termicznych) przekonuję wolontariuszy, by zawitać do plebanii: „Zapytajmy księdza, jak pomagają”.

Drzwi otwiera mężczyzna w średnim wieku. Ksiądz proboszcz, jak się po chwili okazuje, twierdzi, że na terenie jego parafii nie dzieje się zbyt wiele. – Oni się tutaj nie pojawiają, może bardziej w...

12054

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]