Reklama

Ładowanie...

Trzecie wyleczenie z infekcji wirusem HIV

Trzecie wyleczenie z infekcji wirusem HIV

21.02.2022
Czyta się kilka minut
15 lutego na konferencji wirusologicznej CROI 2022 ogłoszono trzecie w historii medycyny wyleczenie z infekcji wirusem HIV.
Wirus HIV / Fot. CDC
W

W obu poprzednich przypadkach – byli to tzw. Pacjent Berliński (1998) i Pacjent Londyński (2019) – ozdrowienie nastąpiło po transplantacji szpiku kostnego, przeprowadzonej w toku leczenia choroby nowotworowej. Gdy przeszczepione komórki są „nieczułe” na infekcję HIV – co czasem się zdarza, gdy dawca jest nosicielem odpowiedniej mutacji – przeszczep rozwiązuje dwa problemy za jednym zamachem.

Nowy przypadek jest przełomowy z dwóch powodów.

Po pierwsze, ową trzecią osobą, której krew jest dziś wolna od wirusa HIV już od 14 miesięcy (mimo odstawienia leków), jest kobieta, ponadto, jak piszą autorzy, „rasy mieszanej”. To dobra wiadomość: skuteczność terapii potwierdzono od razu u dwóch dużych grup pacjentów.

Po drugie, wyleczona przeszła przez nieco bezpieczniejszą niż przeszczep szpiku transplantację komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Na nowo odżywa więc nadzieja na „lek na AIDS”, przynajmniej dla niektórych chorych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]