Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 50/2010
Data wydania:
12.12.2010
Numer wydania:
50
Rok wydania:
2010
Edytorial
Rzeki zmieniają swój bieg
Ks. Adam Boniecki
Wiara daje wewnętrzny pokój i pogodę ducha tam, gdzie trudno się ich spodziewać. Wiem o tym, bo bardzo wiele razy to widziałem.
Komentarze
Partie muszą kosztować
Andrzej Brzeziecki
Partie polityczne są wpisane w Konstytucję RP, tak jak jawne zasady ich finansowania. Dawniej słowo "partia" źle się kojarzyło, teraz też nie lepiej…
Na żywej tkance
Michał Kuźmiński
W poniedziałek, przedostatni dzień listopada, klienci mBanku zamiast oczekiwanych przelewów z pensją zobaczyli na swoich kontach przelewy od nieznanych…
FIFA jak PZPN
Michał Okoński
Władze światowej organizacji piłkarskiej wybrały na organizatorów mistrzostw świata Rosję (w 2018 r.) i Katar (w 2022 r.).
Kraj
Dusze drugiego obiegu
Elżbieta Isakiewicz
Uzależniamy się dla przyjemności, przodujemy w samobójstwach, nasza młodzież używa najwięcej środków uspokajających w Europie. Zdrowie psychiczne Polaków się…
Pomoc w niemocy
Przemysław Wilczyński
Tragiczne statystyki zimowych zamarznięć mogą mylić: doraźne reagowanie na problemy bezdomnych jest w Polsce skuteczniejsze niż w wielu krajach zachodnich.…
Nie moja muzyka
Rafał Dutkiewicz
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia: Nie jestem pewien, czy PO ma dziś program. Stała się partią władzy, dla której sprawny marketing jest celem samym w…
Oszczędzaj, póki możesz
Anna Mackiewicz
Gdyby temperatura sporu o kształt systemu emerytalnego przełożyła się na wysokość wypłacanych świadczeń, zadowolenie Polaków sięgałoby zenitu. Na razie jednak…
Granda w kulturze
Grzegorz Jankowicz
W związku z dyrektywami unijnymi od nowego roku znika w Polsce zerowa stawka VAT na książki. Czego mogą się spodziewać wydawcy, dystrybutorzy i księgarze? Na…
Wiara
W czasie wojny i pokoju
Bp Józef Guzdek
Bp Józef Guzdek: Identyfikuję się całkowicie ze sprzeciwem Jana Pawła II wobec wojny w Iraku. Jednak kapelan musi być obok żołnierza, ofiarować mu swoją…
KALENDARZ LITURGICZNY (12 – 19 XII)
3. NIEDZIELA ADWENTU: Iz 35, 1-6a. 10; Ps 146; Jk 5, 7-10; Mt 11, 2-11;
Kwękanie
O. Wacław Oszajca SJ
2. niedziela adwentu
Wajigasz
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 44, 18 - 47, 27
Adwentowa wrażliwość
Abp Józef Życiński
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie... Łk 1, 41.
Idzie nowe
Grzegorz Polak
Nowym biskupem polowym został bp Józef Guzdek. Ta nominacja zaskoczyła znawców życia Kościoła, choć to już 25. polski biskup z rozdania Benedykta XVI. A w…
Życzliwy dyktator
Ewa Kiedio
Sekretarz generalny ONZ nazwał ją najpotężniejszą kobietą świata. Sama mówiła, że jest specjalistką od czyszczenia ustępów. Oprócz siły charakteru obdarzona…
Bitwa o kościół
Beata Dżon
Nasz kościół musi pozostać polski" - z takimi transparentami demonstrowali w Wiedniu polscy katolicy, walczący o kościół parafialny Matki Bożej Bolesnej…
30 listopada - 6 grudnia
Watykan l Polska l świat
Bitwa o Kościół
Tomasz Ponikło
Sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik wycofał się z dyskusji pt. "Afery w Kościele polskim". Obok hierarchy mieli do niej zasiąść 7 grudnia ks…
Oto nadchodzi - rekolekcje adwentowe "TP" (3)
Piotr Sikora
Wtedy Królestwo Niebios będzie jak dziesięć panien, które wzięły swoje lampy i wyszły spotkać pana młodego (Mt 25, 1)Jeśli więc jecie, jeśli pijecie, jeśli…
Wiara niekonwencjonalna
Kard. Angelo Scola
Kard. Angelo Scola, patriarcha Wenecji: Ograniczanie się do wykrzykiwania o wartościach nie przynosi żadnych rezultatów. W Hiszpanii Kościół wyprowadził na…
Świat
Walka z cieniem
Bartłomiej Sienkiewicz
Czy WikiLeaks jest tym, za co się podaje, czy też stoi za nią ktoś dysponujący środkami i zdolnościami działania znacznie przewyższającymi możliwości nawet…
Tęsknota za Talleyrandem
Wojciech Pięciak
Kiedyś tworzyli historię, ich słowa i czyny decydowały o losach świata. Dziś tylko nieliczni z nich coś tworzą. Choć większość współczesnych dyplomatów nadal…
Jawność to sens demokracji
Edward N. Luttwak
Edward N. Luttwak, amerykański politolog: Dokumenty ujawnione przez WikiLeaks nie stawiają naszych dyplomatów w złym świetle. Przeciwnie: pokazują, że starają…
Bardzo długi weekend
Patrycja Bukalska
Kondycja hiszpańskiej gospodarki niepokoi Europę. To jeden z największych krajów Unii, jego kłopoty miałyby więc zupełnie inne skutki - także polityczne - niż…
Zadłużony jak student
Katarzyna Falęcka
Brytyjscy studenci demonstrują: twierdzą, że rząd Davida Camerona traktuje edukację wyższą jak luksusowy produkt, dostępny jedynie dla bogatych elit.
Historia
Brandt w Warszawie
Joachim Trenkner
Był to gest pokory. Już współcześni ocenili go jako prośbę o przebaczenie. Było to też jedno z wydarzeń, które kładły podwaliny pod nowe relacje niemiecko-…
Artystka, żołnierka, wdowa
Patrycja Bukalska
Urodziła się jako Iryna Jarosiewicz, śpiewała pod pseudonimem Renata Bogdańska, a przez 62 lata żyła jako Irena Anders - żona, a potem, od roku 1970, wdowa po…
Kultura
Akcja „Skryty”
Grzegorz Majchrzak
W stanie wojennym Zbigniew Bujak stał się symbolem solidarnościowego oporu: po tym, jak 13 grudnia 1981 r. uniknął aresztowania, ukrywał się prawie pięć lat.…
Nie nudzić
Katarzyna Kozyra
Katarzyna Kozyra, artystka: Mnie bardziej interesują płynne granice i wstręt przed deklarowaniem się tak do końca. Rozmawiał Piotr Kosiewski
Zasada nadziei
Jerzy Franczak
Cztery dekady krytycznego badania płynnej nowoczesności wieńczy zaskakująca próba sformułowania programu pozytywnego. Oto Zygmunt Bauman zarządza powrót do…
„Będziesz mówić do obcej”
Lektor
Ingeborg Bachmann, Paul Celan: CZAS SERCA. LISTY - miłosny dramat nadziei i rozpaczy, rwący się dialog, nierówny rytm odejść i powrotów, listów wysłanych i…
Zniknął chór
Paweł Sztarbowski
Według dramaturgów fantomowe wspólnoty, które powstały po śmierci Jana Pawła II czy po katastrofie smoleńskiej, nie zostały przekute w żadną trwałą wartość.
Spóźnione rekolekcje
Anita Piotrowska
Jeden z najciekawszych portretów kobiecych w polskim kinie ostatnich lat zasłużył na lepszą oprawę.
Jestem twoim sługą?
Marek Kęskrawiec
Dawno nie czytałem książki tak dowcipnej i tak uroczej w prezentowaniu zarówno zalet, jak i wad Irańczyków.
11-17 grudnia
Wymazywanie
Zapraszamy na kolejne „Lekcje czytania”!
Wojciech Bonowicz poprowadzi dwie "Lekcje czytania": 16 grudnia w I LO o godzinie 11.00 w Łomży na temat "Aaameryki" Białoszewskiego. 17…
Z pasją
"Ta lekcja pozwoliła nam całkiem inaczej spojrzeć na tekst literacki, mogliśmy mówić to, co chcemy, bez żadnych barier, a w szkole zwykle nie ma na to…
30 listopada - 6 grudnia
Zmarli:
Od szczęścia do obłędu
Bohdan Pociej
W cieniu Roku Chopinowskiego mija jubileusz innego wielkiego muzyka. Dwieście lat temu urodził się Robert Schumann - romantyczny geniusz.
Felietony
Klej
Wojciech Bonowicz
W pomaganiu najtrudniejsze jest poczucie osamotnienia - usłyszałem od kogoś, kto działalności na rzecz innych poświęcił swoje życie. "Owszem, nie brakuje…
Dodatki w numerze TP 50/2010
Cadenza (50/2010)
Mija Rok...
Daniel Cichy
Wybrzmiewają ostatnie akordy Roku Chopinowskiego. Dawno nie było i długo nie będzie w Polsce tak spektakularnie obchodzonego święta muzyki. Czy dobrze…
Ariel fortepianu
Bohdan Pociej
Jak określić istotę jego oryginalności? Co robi Chopin z muzyką w Mazurkach i Polonezach, Preludiach i Etiudach, Nokturnach, Balladach, Scherzach i Sonatach?…
Emocje i pasja
Julianna Awdiejewa
Nie spodziewałam się, że zdobędę I nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, to naprawdę miła niespodzianka. Każdy występ konkursowy…
Potrzebowałem czasu, by się zakochać
Ingolf Wunder
W ostatnim czasie dużo pracowałem z maestro Adamem Harasiewiczem i dzięki jego pomocy nauczyłem się rozumieć i interpretować muzykę Chopina. Powodem, dla…
Przemawia do serca
Nelson Freire
Konkurs Chopinowski to najbardziej prestiżowy i najważniejszy konkurs pianistyczny w świecie, to zjawisko porównywalne z mistrzostwami świata w piłce nożnej.
Złota epoka
Fou Ts’ong
Konkurs Chopinowski to niesamowite wydarzenie. Byłem wiele razy na różnych konkursach na całym świecie, ale takiego jak ten nie widziałem.
O wielkich „niechopinistach”...
Stanisław Dybowski
Jeden z największych ekscentryków pianistycznych XX wieku, Glenn Gould zgłębiać Chopina nawet nie próbował. En block zanegował cały romantyzm.
Utożsamieni z fortepianem
Michał Bristiger
Prof. Michał Bristiger: W kulturze europejskiej Chopin jest tą jedyną różą w XIX wieku, którą trzymamy w ręku. Ale kultura europejska to jest trzymanie w ręce…
Chopin na płytach. Część IV.
Jakub Puchalski
Ostatni odcinek rozprawy z Chopinowską dyskografią to Mazurki oraz Nokturny, czyli gatunki, które kompozytor uprawiał przez całe życie, a także kilka dzieł…
„Wielki był – i basta”
Ewa Szczecińska (Polskie Radio)
W 1999 r. obchodziliśmy 150. rocznicę śmierci Chopina - z tamtych obchodów zostało "Autumn Ritornello" litewskiej kompozytorki, Onute Narbutaite,…
Fryderyk i „siedem niskich Azjatek”
Dorota Kozińska
Trudno powiedzieć, czy lubimy Chopina. Chyba nas przestał obchodzić. Kiedy spytać Polaków, w jakim utworze Chopina słychać fragment "Lulajże Jezuniu…