Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 50/2009
Data wydania:
13.12.2009
Numer wydania:
50
Rok wydania:
2009
Edytorial
Homo sarmaticus?
Ks. Adam Boniecki
Bez kapitału społecznego czeka nas marny los. System zbudowany na zasadzie piramidy kontrolerów, w dodatku kontrolujących się nawzajem, powoduje paraliż…
Nie uśredniać religii
Ks. Adam Boniecki
Rozporządzenie min. Romana Giertycha (wydane 13 lipca 2007 r.) brzmiało: "Stopnie z religii będą wliczane do średniej z ocen". Już 18 sierpnia…
Komentarze
Sejm w sprawie krzyży
Marek Zając
"Rzadko mi się podoba to, co robi Sejm, ale tym razem zupełnie się z nim zgadzam" - stwierdził Aleksander Hall w krótkim komentarzu opublikowanym…
Katyń na forum Europy
Wojciech Pięciak
5 marca 2010 r. minie 70 lat od chwili, gdy władze ZSRR podjęły decyzję o wymordowaniu ok. 20 tys. jeńców, oficerów Wojska Polskiego. Był to kwiat polskiej…
Kraj
Dusza w mięsie
Elżbieta Isakiewicz
Porzucane, pętane łańcuchami, uśmiercane dla pieniędzy, zarzynane - to los tysięcy polskich zwierząt.
Po tropach
Dariusz Czaja
Jak to jest z naszymi relacjami do zwierząt? To nasi przyjaciele, partnerzy czy przeciwnicy na scenie świata? Niekonieczny dodatek dzieła Stworzenia czy jego…
Obama jest naszym dłużnikiem
Olaf Osica
Dzisiaj nie jestem w stanie bronić polskiego udziału w operacji afgańskiej ani zwiększenia naszego zaangażowania. Rozumiem jednak, dlaczego rząd i prezydent…
Końca nie widać
Barbara Błaszczyk
Prof. Barbara Błaszczyk: Może już za parę lat skończymy w Polsce prywatyzację. Ale warto pamiętać, że własności państwowej broni potężny splot interesów…
50/09
"TP" 48/09
Dowody i powody
Roman Graczyk
Publikacja Piotra Gontarczyka nie kończy się konkluzją, że Aleksander Kwaśniewski był rzeczywistym tajnym współpracownikiem SB. Pozostawia jednak znaki…
Wiara
Wakacje z Kasjopeją
Ks. Stanisław Musiał SJ
Ks. Stanisław Musiał: To było zawalenie się mojej dotychczasowej piramidalnej konstrukcji świata z człowiekiem na szczycie. Każde stworzenie ma życie od Boga i…
Chrzest Duchem
O. Wacław Oszajca SJ
Wciąż wygląda na to, że najwięcej kłopotu sprawia nam trzecia osoba Trójcy Świętej. Wystarczy posłuchać pieśni czy modlitw; nie tylko charyzmatyków, ale i …
Wajiszlach
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 32, 4 - 36, 43
Upolitycznić radość?
Abp Józef Życiński
"Nie bój się, Syjonie!" Niech nie słabną Twe ręce! Pan, twój Bóg, jest pośród Ciebie... uniesie się weselem nad Tobą, odnowi Cię swoją miłością,…
Minarety jak bagnety
Tomasz Ponikło
Jeśli chodzi o muzułmanów, Europa zaskakująco chętnie wskazuje na swoje chrześcijańskie fundamenty, a islam przyrównuje do ciała obcego. Nieskora do tego na co…
Znak niepokoju
Leszek Bosek
Leszek Bosek, prawnik: Jeżeli można rugować najważniejszy symbol chrześcijański, to także i inne symbole. Drastycznym przykładem tendencji, w którą wpisuje się…
Poddane
Elżbieta Adamiak
List do Kolosan, podobnie jak do Efezjan, mimo że w adresie wymienia imię Pawła, w powszechnej opinii biblistów uchodzi za popawłowy. Jest jednocześnie…
Przyjdź Królestwo Twoje
Krzysztof Dorosz
Protestantyzm powstał z konfliktu, który nakazywał odrzucenie nie tylko błędów i grzechów innych wyznań, lecz także ich mądrości. Czy nie nadszedł już czas…
1 - 7 grudnia 2009
STOLICA APOSTOLSKA
Zamieszkać z Bogiem
PAS
Liturgia, święta służba publiczna, znajduje się w sercu życia Kościoła. Wszystko do niej zmierza i wszystko z niej wynika. Jest wspólnym życiem Boga z ludźmi.…
Świat
2009: wielki pokaz polityki historycznej
Janusz Reiter
Rozmawiała Patrycja Bukalska
Toksyczne ćwierćwiecze
Była to największa katastrofa przemysłowa w dziejach, o skutkach poważniejszych od Czarnobyla. 3 grudnia 1984 r. w wyniku zatrucia oparami gazu z fabryki…
Przychodzi kowboj do lekarza
Magdalena Rittenhouse
Barack Obama zapowiada, że jeszcze przed końcem roku podpisze ustawę o kompleksowej reformie opieki zdrowotnej. Dla Amerykanów to rewolucja: rzecz dotyczy nie…
Nauka
Umysł rządzi
Andrzej Cichocki
Andrzej Cichocki: Sterowany sygnałami z mózgu wózek inwalidzki to tylko przykład. Dzięki tej technologii sparaliżowany mógłby nawigować po internecie, otworzyć…
Kultura
Nie ma bata
Sylwia Chutnik
Sylwia Chutnik: Nie akceptuję podniecania się krwią dzieciaków, które my, kobiety, rodzimy, a ktoś inny wysyła do zbrojnych konfliktów. Budzi się we mnie…
Stracone złudzenia
Anna Kałuża
Dobrze się z myślą feministyczną czujemy i chętnie o niej dyskutujemy. Gorzej, gdy trzeba przełożyć ją na działania.
Skąd się biorą dyrektorzy?
Piotr Kosiewski
Trwa zacięta walka o stanowiska dyrektorskie w ważnych instytucjach sztuki w Polsce. Środowisko artystyczne postuluje konieczność organizowania otwartych…
Dyrektor w Warszawie
Anda Rottenberg
Wypada sprostować przekłamania związane z konkursem na dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie: na to stanowisko zostały rozpisane dwa konkursy. Pierwszy (za…
Jaki dyrektor?
Jan Sowa
Władze Krakowa w zamieszaniu wokół powoływania dyrekcji Muzeum Sztuki Współczesnej są zakładnikami nie do końca przemyślanej strategii. Ze względu na…
Nie tylko Leonardo
Agnieszka Sabor
Zagraniczne podróże "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci budzą zrozumiały niepokój. Rzadziej dyskutujemy o pomyśle na jedno z najważniejszych…
Škvorecký, Curwood, Marlicz
Lektor
Nie będę tym razem zachęcał do lektury którejś z nowości wydawniczych. Nagroda Angelusa dla "Przypadków inżyniera ludzkich dusz" Josefa Škvoreckiego…
Rozmazane znaki życia
Piotr Śliwiński
Za artystycznym światopoglądem Jarniewicza stoi przekonanie o wyjątkowości przeżyć, z których powstaje literatura.
Cukierkowy smutek
Kalina Błażejowska
Jak wyobrażamy sobie miłość? Czy jest ona kwestią przeznaczenia, czy przypadku?
Odmieńcy zmieniają świat
Anita Piotrowska
Film Anga Lee o festiwalu w Woodstock - opowieść o wielkiej zbiorowej energii, wyzwolonej przez niezmordowanych "romantycznych pragmatyków".
1 - 7 grudnia 2009
Zmarł Wiaczesław Tichonow,
Straciliśmy ochotę na przyszłość
Andrzej Franaszek
Sądzę, że również w życiu osobistym doznajemy poczucia, że jesteśmy skazani na los wygnańca, na wieczną ucieczkę. Zdarza się nam czasem uciekać przed wielką…
„Christmas In The Heart”
Adam Poprawa
"Christmas In The Heart"Bob Dylan
Żaby na aby-aby
Michał Walkiewicz
Za dużo słów, za mało obrazów: łódzkie Camerimage zaczyna przeczyć własnej istocie.
Felietony
Znikąd
Jan Klata
Paryż. Paryża. Paryżowi... Co wieczór w obecności kilkuset Francuzów sadystycznie odmieniamy ich Dantona, Robespierre’a i Desmoulinsa przez wszystkie nasze…
Zielone drzewo
Wojciech Bonowicz
Opowiadano mi, jak młody ksiądz chodził pierwszy raz po kolędzie. W jednym z mieszkań przyjęto go serdecznie, ale kiedy przyszło do całowania krzyża, pan domu…
Obecni i nieobecni
Józefa Hennelowa
Są sceny, które pozostają w pamięci jak symbol ostrzegawczy. Niby neutralne, a groźne. Taką sceną była w ostatnich dniach migawka telewizyjna pokazująca tłum…
Zmysły
Przyjedź do Polski, Dexter
Łukasz Orbitowski
Nie zdziwiłbym się, gdyby jego imię weszło do powszechnego użycia jako nazwa dla ucywilizowanego potwora.
Dodatki w numerze TP 50/2009
(Nie)sprawiedliwość w państwie prawa 50/09
A może będę w historii?
Stanisław Zasada
On umierał przez siedem dni. Ona od zakonnic zdobyła wodę z Lourdes, by go uzdrowiła. Od esbeka usłyszała, że jak nie przestanie nagłaśniać sprawy, "…
Cień dyktatury
Antoni Dudek
,
Piotr Osęka
Czy rozliczanie komunizmu jest konieczne? Czy lustracja spełnia swój cel? Co po roku 1989 można było zrobić inaczej? Dyskutują historycy: Antoni Dudek i Piotr…
Słabość naszej wolności
Rafał Matyja
Z perspektywy dwudziestolecia istotniejsze wydają się ustrojowe i kulturowe skutki braku rozliczeń z komunizmem niż same kwestie indywidualnej bezkarności.
Nieoczekiwany koniec Peerelu
Paweł Śpiewak
PRL się kończy. To nieoczywiste zdanie ma dziś mocne uzasadnienie. Kończy się, co oznacza, że większość z nas chce oddać stary ustrój i tamte czasy we władanie…