Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 50/2006
Data wydania:
10.12.2006
Numer wydania:
50
Rok wydania:
2006
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (27 XI-3 XII)
Benedykt XVI gościł z czterodniową wizytą w Turcji. Jego pielgrzymka, wbrew obawom, przebiegła spokojnie; już na lotnisku w Ankarze Papież zadeklarował, że…
Na skróty (27 XI-3 XII)
W wieku 83 lat w Warszawie zmarł Leon Niemczyk, wybitny aktor filmowy i teatralny, autor kreacji stworzonych w ponad 400 filmach, m.in. w "Nożu w wodzie"…
Kronika religijna (27 XI-3 XII)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
NATO: być albo nie być?
Olaf Osica
Sojusz Północnoatlantycki żyje podwójnym życiem. Jedno z nich ma twarz wydawanych przez Kwaterę Główną na eleganckim papierze folderów, ukazujących sukces…
Klin czy praca?
Michał Zieliński
"Na kaca najlepsza praca" - mawiają jedni. "Klina!" - wołają drudzy. Ich spór przeniósł się na gospodarkę. Ta od lat cierpi bowiem na kaca wywołanego…
Zawstydzająca wodniczka
Michał Olszewski
Kogo w Polsce obchodzi Acrocephalus paludicola, czyli niepozorny ptaszek wodniczka? Garstkę ornitologów, którzy wskazują na jej malejącą liczebność w Europie,…
Québec: ku niepodległości?
Ks. Andrzej Draguła
Uchwalenie w minionym tygodniu przez kanadyjską Izbę Gmin stwierdzenia, że "Québécois tworzą naród w łonie zjednoczonej Kanady", otwiera puszkę Pandory.…
Czytania
Szept Ojca
Abp Józef Życiński
W chwili, gdy wychodził z wody, ujrzał niebo otwarte i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: Tyś jest mój syn umiłowany, w…
Prorok na polu golfowym
O. Wiesław Dawidowski
Pojawiają się nieoczekiwanie. Ich orężem jest słowo, choć nie usiłują stawać w roli ludowych trybunów. Nie są przepowiadającymi przyszłość wróżbitami. Mają…
Kraj i świat
A jeśli nie rygor, to co?
Mundurki jednej ze szkół podstawowych w Olsztynie /fot. P. Skrzydło - AG
Siatkarskie kuku na muniu
Marek Bieńczyk
Siatkówka w swych różnych ekspresjach - śmierć, zmartwychwstanie, histeria, radość, rytuał - zdaje się tą dyscypliną zespołową, która jest najbliżej życia w…
Dzieci Afganistanu
Janina Ochojska
W Afganistanie toczy się także i taka walka, o której świat nie słyszy. To walka dzieci o lepszą przyszłość.
Zdelegalizować Wszechpolaków?
Roman Graczyk
Czas postawić pytanie, jaki musi być stopień zagrożenia ustroju demokratycznego, żeby dało się uzasadnić naruszenie jednej z podstawowych wolności - wolności…
Wygrał samorząd!
Jacek Kurczewski
Perspektywa ulicy Wiejskiej zakłóca obraz prawdziwej Polski, która partii na ogół nie lubi, boi się ich i unika tak długo, jak tylko można. Swoista kolonizacja…
Walczymy o 70 procent
Adam Kobieracki
Operacja w Afganistanie to nasz sztandar. Jeśli stracimy go, można NATO rozwiązać.
Ludzie gdzieś z boku
Małgorzata Nocuń
Kobieta, chcąc wyleczyć się z zaburzeń na tle seksualnym, trafia na psychoterapię. Podczas spotkań psychoterapeuta, naruszając jej intymność, leczy dotykiem.…
Wiara
Węże i gołębice
Irena Dawid-Olczyk
Zdajemy sobie sprawę z ogromu zła wokół nas, z którym nie wolno się pogodzić, ale nie walczymy z całym złem tego świata - wyznaczyłyśmy sobie niewielkie pole,…
Twarzą do Mekki
Marek Zając
Jeśli podróż byłaby o dwa dni dłuższa, Papież przeszedłby na islam - zawyrokował jeden z tureckich publicystów. Kard. Roger Etchegaray porównał wizytę…
Mikołaj zbiorowej wyobraźni
Ks. Jan Kracik
O większości spośród kilkudziesięciu świętych Mikołajów wiadomo bez porównania więcej niż o biskupie małoazjatyckiej Miry, który wśród katolików i…
Siostry i stół
Ks. Wacław Hryniewicz OMI
Wiele mówiąca korekta
Artur Sporniak
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie z życzeniem Benedykta XVI polecił biskupom ujednolicenie tekstu modlitwy eucharystycznej…
Kultura
Książka na ekranie
Michał Paweł Markowski
Co skłania ludzi, czasami bardzo inteligentnych, do traktowania z pogardą mediów i uwznioślania literatury? Otóż to, że w ten sposób oni sami zostaną…
Jak się tego nie da zrobić
Rafał Szymczak
Jeżeli wziąć za dobrą monetę przechwałkę Piotra Tymochowicza, że każdego potrafi wypromować na polityka, mamy do czynienia z filmem, który od pierwszej do…
Młodość i walka
Michał Oleszczyk
Szufladki i etykietki - rzadko z nich rezygnujemy, dlatego nasze pojmowanie historii kina aż nadto bywa przewidywalne. Loach...? Kino polityczne, realistyczne…
Ciasto z rodzynkami
Piotr Gruszczyński
Monodramy, na ogół traktowane jako uzupełnienie festiwalowych programów, okazały się intelektualnie i emocjonalnie przewyższać piękne, ale obojętne spektakle…
Wędrówka
Andrzej Burzyński
W "Historii pewnej podróży Grzegorz Turnau podejmuje próbę przełożenia twórczości Marka Grechuty na własny język muzyczny. I podobnie jak wcześniej z…
Pokolenie
Zdjęcia do tego filmu powstawały od wiosny 2005 do wiosny 2006 r., a realizacji towarzyszyły burzliwe wydarzenia. W obawie przed zdemaskowaniem ekipa wjeżdżała…
Marin Marais, „Suitte d'un Gout Étranger. PIECES DE VIOLE D du IV Livre";
Witold Bobiński
Gustav Mahler, „IX Symfonia"
Adam Wiedemann
Mieczysław Weinberg, „Symphonies, vol. 3: Symphony No. 16 op. 131, Symphony No. 14 op. 117"
Tomasz Cyz
Lars Danielsson, Zohar Fresco, Leszek Możdżer, „Between Us And The Light"
Janusz Jabłoński
The Beatles, „Love"
Adam Poprawa
Tom Waits, „Orphans: Brawlers, Bawlers, Bastards"
Maciej Woźniak
Portret ptasiego świata
"Nagle drgnąłem wraz z nimi. Jakby wszystkich przeszył / ten sam prąd: spoza trzcin mokro zakłapał / groteskowo sflaczały dźwięk - ogromna czapla / wzbiła…
Felietony
W przededniu
Józefa Hennelowa
Między napisaniem tekstu a publikacją mija trochę czasu. Teraz, gdy wszystko dzieje się tak szybko, nawet następna pora dnia przynosi zmiany, a cóż dopiero…
Powoli
Marcin Król
Powoli, czyli przyjemność polegająca na spowolnieniu tempa naszego życia, myślenia, działania, jedzenia i wszystkiego tego, co można robić albo wolniej, albo…
Dodatki w numerze TP 50/2006
Książki w Tygodniku (50/2006)
Bauman: projekt i wątpliwości
Jakub Momro
W jednym z "Wykładów amerykańskich Italo Calvino zauważał: "W chwilach, kiedy królestwo człowieka wydaje mi się skazane na znoszenie ciężaru, myślę,…
Uśmiech Hendrickje
Jerzy Jarniewicz
Zakwestionowawszy zarówno teorie emancypacyjne, jak i zachowawcze, autorka nie przyjmuje bezładnego relatywizmu, ale szuka wartości gdzie indziej i znajduje je…
Liczy się tylko literatura
Per Olov Enquist
BARTOSZ STASZCZYSZYN: W Polsce postrzegany jest Pan głównie jako dramaturg. Najważniejsza jest jednak dla Pana powieść - dlaczego?
Miłość fantomów
Bartosz Staszczyszyn
Powieść miłosna staje się dla autora pretekstem do rozrachunku z własnym życiem i nadchodzącą śmiercią.
Wtedy
Józefa Hennelowa
Rok 1966 był rokiem wypełnienia jubileuszu Milenium Chrztu Polski. Ale władza ludowa miała swój własny program jubileuszowy i postanowiła obchodzić go…
Polska jest kobietą
Anna Mateja
"Nie obchodzi mnie, co na temat porodów i aborcji mają do powiedzenia kolejne rządy w Polsce - deklaruje Manuela Gretkowska. - Polska jest kobietą i musi…
Miłosz ćwierć wieku temu
Marta Wyka
Miłosz po Noblu wydawał się opatrznościowym cudem, szczęśliwą rekompensatą polskiej literatury. I taka zbiorowa podświadomość ukształtowała ton i zawartość…
Wyznania wiecznego dysydenta
Jakub Beczek
Chociaż "Inna krytyka Włodzimierza Boleckiego liczy ponad pół tysiąca stron, czyta się ją niemal jednym tchem. Zgromadzone tu szkice przynoszą…
Kłopotliwe pytania
Stanisław Obirek
Ostatnia praca amerykańskiego uczonego, podsumowująca jego przemyślenia, pozwala dotknąć jednego z najbardziej fascynujących odkryć humanistyki XX wieku -…
Noworoczny podarek
Stanisław Bajtlik
Koniec roku. Czas na prezenty. Realny kapitalizm plus globalizacja sprawiły, że dawanie prezentów właściwie straciło sens.
Wielogłos
Jakub Momro
Pewnie nie tylko ja czekałem na ten podwójny zestaw autorstwa dwojga wybitnych teoretyków literatury. Anna Burzyńska i Michał Paweł Markowski wyszykowali…
I tak was lubię
Katarzyna Zimmerer
Próbuję ją sobie wyobrazić: budzi się i wstaje z łóżka, ale co dalej? Kąpiel? Prysznic? Śniadanie? Sama czy z rodziną? Czy się spieszy? Zanim wyjdzie z domu,…
Czytanka o Ptaszynie
Adam Poprawa
Reportaż biograficzny to gatunek uprawiany w Polsce sporadycznie (może poza Joanną Siedlecką). Na Zachodzie jest go sporo; w najlepszych realizacjach są to…
Najlepsze
Joanna Olech
Koniec roku, czas na bilans. Wybrałam najlepsze w moim mniemaniu książki dla dzieci i młodzieży, wydane na polskim rynku w ubiegłych 12 miesiącach. Wybór…
Lektury pobożne
Ks. Adam Boniecki
Tajne archiwum księdza Orszulika
Czarna dziura ekranu
Andrzej Rostocki
Ojciec był niezwykłym zwolennikiem nowoczesności. Lubił klasyczne wieczne pióra i mechaniczne szwajcarskie zegarki. Wszystkie sprzęty, które pojawiały się w…
Oni dwaj i ona
Marek Zaleski
Przyjaźń Herberta i Miłosza była składanym sobie wzajemnie darem. Ten dar to namiętność i racja bytu ich obu - poezja. Jeden w drugim podziwiał poetę i za…
Książki w Tygodniku (50/2006)
Tomasz Fiałkowski
Książka miesiąca: Zbigniew HERBERT, Czesław MIŁOSZ - Korespondencja