Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 46/2010
Data wydania:
14.11.2010
Numer wydania:
46
Rok wydania:
2010
Edytorial
Kilka myśli o radości
Ks. Adam Boniecki
Jak być radosnym, doświadczając własnej bezradności wobec tylu ludzkich nieszczęść? Jak być wesołym, mając świadomość swoich własnych grzechów?
Rio de Świebodzineiro
Ks. Adam Boniecki
Łatwiej się naigrawać z "największego Chrystusa świata" (33 metry bez korony, a 36 z koroną), który stanął w Świebodzinie, niż taki pomnik wybudować.
Komentarze
Birma: bez wyboru
Tym razem obędzie się zapewne bez unieważniania wyników wyborów - jak 20 lat temu, gdy wygrała je opozycja Aung San Suu Kyi, laureatki pokojowego Nobla. W…
Nasza polska rzecz
Michał Olszewski
W sytuacjach takich jak kolejny przemarsz kwiatu polskich narodowców przez Warszawę, nasze prawo chce być bezradne. Podkreślam, chce, bo wcale nie jest. W…
Kraj
Gołębi puch
Piotr Zaremba
Ci, którzy doszukują się w zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego zimnej kalkulacji, mają rację o tyle, że chwilami przypomina on maszynę. Tyle że ta maszyna działa…
Dobre wrażenie a dobre rządzenie
Jarosław Flis
Wiemy, że włodarze miast i gmin chcą na nas zrobić dobre wrażenie - lecz jakie my chcemy zrobić wrażenie na nich?
Ani praca, ani naukowa
Joanna Soćko
Młody człowiek, którego natura pokarała naukowymi zdolnościami, może je rozwijać jedynie wyrzekając się praw pracowniczych i zapewniających stabilizację…
Wiara
Za pokutę: uśmiech
Bp Antoni Długosz
Bp Antoni Długosz: Radość ukazana przez taniec czy pieśń ma korzenie w kulcie bóstwa i Bóg cieszy się z takiego wyrazu wdzięczności. Dlatego lubię tańczyć i…
Wesel się, a nie głupio śmiej
Ks. Andrzej Draguła
Słowo "śmiech" pada w Starym Testamencie zaledwie 11 razy i tylko raz w Nowym. Słowo płakać - odpowiednio 98 i 29 razy. Aż chce się powiedzieć:…
Pochwała kpiarzy
Anna Zajchowska
Św. Teresa z Avila mawiała: "Niech Bóg mnie zachowa od ponurych świętych!". Historia Kościoła zna niemały poczet świętych, którzy zasłynęli z…
Czytania liturgiczne 14 - 21 listopada 2010
33. NIEDZIELA ZWYKŁA: Ml 3, 19-21; Ps 98; 2 Tes 3, 7-12; Łk 21, 5-19;
Odbudowa
O. Wacław Oszajca SJ
Ciarki przechodzą po plecach, po całym ciele, gdy się czyta tę Ewangelię i do niej podobne biblijne opowiadania. Rozpalony do czerwoności piec już sam by…
Tylko dla wegetarian?
Abp Józef Życiński
Kimże ty jesteś, że odważasz się sądzić cudzego sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest rzeczą jego Pana. Ostoi się zresztą, bo jego Pan ma moc go utrzymać...…
Wajece
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 28, 10 - 32, 3
Pomagają aniołowie
Kinga Łozińska
Wyobrażam sobie, że stoję przed ludźmi we wspólnocie i składam świadectwo. Mówię: Bracia i Siostry, byłam chora, przeszłam ciężką próbę. Przeszłam chwile…
Zyski i straty
Patrycja Bukalska
Wizyta Papieża była świętem hiszpańskich katolików, ale nie Hiszpanów.
Przezwyciężyć rozłam
Artur Sporniak
Dla Benedykta XVI Hiszpania to laboratorium problemów obecności Kościoła w świecie.
W pół drogi do wolności
Marcin Żyła
Skazani w Wąsoszu mówią, że na co dzień nie ma tu zwierzania się ze swoich problemów. Każdy ma swoje, ceni się tych, którzy nie wyciągają ich na zewnątrz.…
1 - 8 listopada 2010
Tomasz Ponikło
Watykan l Polska l Świat
Irak nie dla chrześcijan
Wojciech Pięciak
W Bagdadzie doszło do najkrwawszego jak dotąd zamachu na irackich chrześcijan, których wspólnota kurczy się z roku na rok.
Belgijski tort
Joanna Soćko
Kontrowersyjny prymas Belgii został sam na polu bitwy. Nominację na prymasa konserwatywnego abp. André-Josepha Léonarda uznano za konsekwencję ostrego kursu…
Świat
Gorzka pigułka
Magdalena Rittenhouse
"Dostaliśmy niezłe manto" - przyznał zgnębiony Barack Obama w dzień po wyborach uzupełniających do Kongresu, które przerodziły się w głosowanie nad…
Kto tu jest realistą
Gerhard Gnauck
Niemcy zarzucają Polakom, że ich spojrzenie na Rosję jest anachroniczne. Tymczasem to niemiecka dyskusja o Rosji jest płytka, pełna kompleksów i iluzji.
Serbia przeprasza
Aleksandra Cholewa
20 lat po masakrze w Vukovarze serbski prezydent wypowiedział słowa, na które czekali Chorwaci. Ale w obu krajach nie obyło się bez protestów.
Pod hasłem rewolucji
Teresa Stylińska
Wydawało się, że zjawisko terroryzmu jest w Europie coraz słabsze. Ale dziś, na fali globalnego kryzysu, rosną w siłę radykalne grupy lewackie i anarchistyczne…
Historia
Jak uniknąć losu Indian
Maciej Janowski
Maciej Janowski, historyk: Naród dążył do niepodległości i drogą powstań, i pracy organicznej. A jej odzyskanie wynika w dużej mierze z niesamowitego zbiegu…
Poryw ducha
Adam Węgłowski
Gdy 180 lat temu wybuchło powstanie listopadowe, Ameryka poparła je z całego serca. Na pomoc Polakom szykowała pieniądze i ochotników. Wśród nich zgłosił się…
Nauka
Kopernik była kobietą
Marcin Bójko
W cieniu wykluczania Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak z PiS, w Warszawie nad Wisłą otwierano Centrum Nauki Kopernik. Zważywszy, ilu polityków…
Kultura
Wiatr w żaglach
Michał Paweł Markowski
,
Piotr Mucharski
Wśród innych światów i innych języków toczyły się spory podczas zakończonego właśnie 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. 80 gości z…
Twarda mowa
Katarzyna Kubisiowska
Dwa "kobiece" spotkania. Ale "kobiece" wyłącznie dlatego, że do rozmowy zostały zaproszone pisarki, poetki, publicystki. Rzadko zdarza się…
Inne światy, inne języki
Grzegorz Nurek
Wtorek, 2 LISTOPADA
Wietrzenie duszy
Marjane Satrapi
Marjane Satrapi: Podział na Zachód i Wschód nie ma żadnego znaczenia. Nie ma dwóch kultur, jest ich cały łańcuch - spięte ogniwa. Nie ma więc…
Mierzenie dystansu
Katarzyna Bojarska
Herta Müller kreśli krajobraz wykorzenionych dzięki skupieniu poezji i szczerości prozy - pisał w uzasadnieniu swojego werdyktu Komitet Noblowski. Spotkanie z…
Mistrz opowieści
Grzegorz Jankowicz
Jestem bajerantem i nałogowo zmyślam opowieści, co nie znaczy, że są to opowieści nieprawdziwe - powiedział Rabih Alameddine podczas spotkania w Klubie…
I te piękne
Paul Celan
I TE PIĘKNE
Terytorium Sommera
Grzegorz Jankowicz
Wieczór poetycki Piotra Sommera był jednym z najbardziej magnetycznych wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.
Odrobiona lekcja
Marcin Kościelniak
Z przepaści dzielącej traumatyczne doświadczenia od bezrefleksyjnej maszynki do robienia teatru - wychyla się teatralny i emocjonalny kicz
Suplement do „Shoah”
Claude Lanzmann
Trudno mówić mi o "Raporcie Karskiego", nie wspominając o moim poprzednim filmie "Shoah". Nie nakręciłbym "Raportu Karskiego",…
O czym nie wolno mówić...
Grzegorz Nurek
W Auli Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w debacie o tabu i cenzurze poprowadzonej przez filozofkę związaną z projektem "Indeks…
Dwaj dyrygenci
Bartosz Staszczyszyn
Życie i sztuka u Miloša Formana stanowią jednolitą całość. Maski, które nosi reżyser i które nakłada swoim bohaterom, nie kłamią, lecz dopełniają autoportret…
Przeklęta podwójność
Paweł Sztarbowski
W teatrze pojawiło się ostatnio wiele spektakli, które zmagają się z pamięcią o komunizmie. Żaden nie chce być wyłącznie podręcznikową rekonstrukcją zdarzeń.
Wolność w spreju
Anita Piotrowska
"Wyjście przez sklep z pamiątkami", film najbardziej znanego twórcy street artu podpisującego się jako Banksy, to przewrotny esej o sztuce…
Lekcja Europy
Lektor
Jerzy Kłoczowski: NASZA TYSIĄCLETNIA EUROPA - w olbrzymim dorobku autora, profesora KUL-u, twórcy i dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, ta książka…
Wspólnota melancholii
Agnieszka Sabor
Kiedy na okładce "Życia" ukazał się fragment "Piekła" Gustava Vigelanda, CK Prokuratoria skonfiskowała numer. Stanisław Przybyszewski wrzał…
1 - 8 listopada 2010
Zmarli:
15 - 18 listopada 2010 r.
Ludzie z City
Felietony
Imienia
Jan Klata
Pomysł jednej z partii, aby Centrum Nauki Kopernik nadać imię Lecha Kaczyńskiego, po prostu nie mógł przejść bez echa. Nie tylko dlatego, że "tego wymaga…
Bagaż
Wojciech Bonowicz
Podczas spotkania z Hertą Müller siedzę w pierwszym rzędzie, trzy metry od pisarki. W prawej dłoni trzyma mikrofon, lewą przez całe spotkanie skubie…
Dzień po dniu
Józefa Hennelowa
Ten tekst mógłby posłużyć jako dobry przykład manipulacji słowami na jakimś seminarium dla adeptów dziennikarstwa. Jest na pozór zwykłą informacją, autor nawet…
Zmysły
Imperium niewinności
Marcin Wicha
"Gwiezdne wojny" przesądziły o wyniku zimnej wojny, przynajmniej w mojej podstawówce. Prezydent Ronald Reagan nie miał z tym nic wspólnego.