Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 45/2009
Data wydania:
08.11.2009
Numer wydania:
45
Rok wydania:
2009
Edytorial
Co będzie z Medziugorjem
Ks. Adam Boniecki
Nie da się w kilku zdaniach zamknąć oceny zjawiska, które wywarło wpływ na życie milionów ludzi wierzących. Kościół wciąż nie wydał ostatecznej oceny o…
Komentarze
Cud i biurokracja
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Sprawa domniemanego cudu w Sokółce budzi emocje, pojawiają się też nowe wątki. W październiku 2008 r. księdzu z parafii św. Antoniego wypadła z ręki hostia. Po…
Z beneficjenta donator
Michał Olszewski
Źle się stało, że Polska po raz kolejny przyjęła na siebie rolę hamulcowego w dyskusji o odpowiedzialności za ocieplenie klimatu.
Nauka w salonie kosmetycznym
Paweł Śpiewak
Komunikaty o przyjętym przez rząd projekcie reformy szkół wyższych pozwalają przypuszczać, że pani minister Kudrycka serwuje nam kosmetyczne zmiany. Dobrze, że…
Kraj
Sanacja, a nie adoracja
Roman Graczyk
Należy bać się powrotu państwa PiS-u, ale ten strach nie powinien paraliżować działań naprawczych państwa jako takiego.
45/09
"TP" 43/09
Boks i szachy
Bartłomiej Sienkiewicz
Korekta państwa jest w Polsce niemożliwa, póki ktoś nie odniesie totalnego zwycięstwa: opanowując wszystkie segmenty i organy władzy.
Chłopiec, co broni placu
Andrzej Brzeziecki
Klęski KLD i UW nauczyły Tuska, że nie wystarczy mieć rację - potrzebne jest jeszcze poparcie. Gesty pod publiczkę, "odpowiedzialny populizm" - to…
Odroczone rachunki
Stanisław Ilnicki
Prof. Stanisław Ilnicki, psychiatra: W Polsce potrzebny jest system długotrwałego monitoringu żołnierzy, aby stan zdrowia każdego był badany od…
Wiara
Kościelny koszyk i serce
O. Wiesław Dawidowski
Ktoś bardzo mi bliski opowiadał, jak w rodzinnej wiosce, w latach 40., ksiądz odmówił pogrzebu akuszerki, ponieważ rodzina nie złożyła stosownej ofiary.…
Czytania liturgiczne 8-15 listopada 2009
CZYTANIA LITURGICZNE (8 - 15 XI)
Lech lecha
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 12, 1-17, 27
Umierać za Niceę
Abp Józef Życiński
Nie przyzwyczajaj ust swoich do wypowiadania przysięgi i nie przywykaj do wzywania imienia Świętego. (...) Ten, co stale przysięga (...) nie będzie wolny od…
Telefon do przyjaciela
Maciej Müller
Biskup sosnowiecki jako pierwszy w Polsce powołał trzech "przyjaciół duchowieństwa", do których będzie mógł się zgłosić każdy ksiądz potrzebujący…
Co to jest pycha?
Ks. Andrzej Draguła
Przeczytałem to chyba u ks. Jana Twardowskiego, bo mi to na niego wygląda. Ksiądz spytał dziecka, co to jest pycha. "Pycha to dobre rzeczy do jedzenia…
Najlepsza twarz
Joachim Trenkner
W Niemczech trwa ofensywa kobiet. Tego dnia, gdy Angela Merkel ponownie została kanclerzem, władze Kościoła ewangelickiego postanowiły - po raz pierwszy w…
26 października - 2 listopada 2009
STOLICA APOSTOLSKA
Szaleństwo ludzkości
MaM
Czytelnicy interesujący się konfliktem chrześcijaństwa z islamem są ostatnio rozpieszczani przez rynek wydawniczy. Kilka miesięcy temu ukazała się historyczno-…
Strzały i groźby
Maciej Wiśniewski
Ogłoszona trzy lata temu przez prezydenta Meksyku Felipe Calderóna wojna z kartelami narkotykowymi zbiera swoje żniwo. Na linii ognia znalazł się także Kościół…
Matka Boża posoborowa
Dorota Szczerba
Dorota Szczerba, teolog: Z orędzi medziugorskich i z życia widzących wynika, że Bóg jest Bogiem wolności i traktuje człowieka z nieskończonym szacunkiem. Kiedy…
Przypadek hercegowiński
Aleksandra Cholewa
Zdaniem proboszcza z Medziugorja o konflikcie biskupa z miejscowymi franciszkanami nie ma mowy.\ - Wszystko rozdmuchali dziennikarze - opowiada wzburzony…
Konfesjonał Europy
Artur Sporniak
W ostatnich tygodniach światowe media informowały o zamknięciu kościoła parafialnego w Medziugorju oraz o ostatecznym rozrachunku Stolicy Apostolskiej z…
Świat
Armia za kratami
Teresa Stylińska
W więzieniach Anglii i Walii wyroki odsiaduje dziś 8500 weteranów: prawie co dziesiąty więzień to były żołnierz Jej Królewskiej Mości.
Żołnierze we śnie
Tim Hetherington
Tim Hetherington: Dla wielu żołnierzy największym stresem nie jest to, co dzieje się na polu bitwy. Przeżywają śmierć towarzyszy, ale są razem. Trudniej jest…
Pęknięci dwudziestoletni
Magdalena Rittenhouse
Owinięte flagą trumny, zdeformowane twarze, amputowane kończyny - te koszty "wojen z terroryzmem", prowadzonych od ośmiu lat przez kraje Zachodu,…
Zanim tyrani staną przed Sądem Ostatecznym
Robert Stefanicki
Jeszcze kilkanaście lat temu trudno byłoby wyobrazić sobie list gończy za urzędującym prezydentem. Utopijna niegdyś idea międzynarodowego wymiaru…
Nauka
Świat świńskiej grypy
Joanna Bątkiewicz-Brożek
,
Andrzej Brzeziecki
,
Magdalena Rittenhouse
Pandemia, nieznany wirus - od kilku miesięcy złowieszcze nazwy okupują czołówki światowych gazet. Świat nie wie, czy się bać, czy nie, media balansują między…
Kultura
Zaślubiny Wschodu z Zachodem
Andrzej Stasiuk
W delcie Dunaju widziałem krowy. Stały po kolana w morzu i patrzyły w stronę odległego o czterysta kilometrów Konstantynopola. Wtedy, na tym bezludnym i pełnym…
„Dźwięk mię uderzył...”
Anna R. Burzyńska
Teatr Gardzienice, który narodził się z buntu, dziś wpływa na to, co dzieje się na największych polskich scenach i jest stałym gościem międzynarodowych…
Warszawa na czele
Daniel Cichy
Czy uproszczenie przekazu nie jest zbyt wysoką ceną za obecność na premierze "pudelkowych celebrytów", którzy mają lansować modę na operę?
I tak dalej...
Lektor
Umberto Eco: SZALEŃSTWO KATALOGOWANIA - zaczyna się, jak trzeba, od Homera. Ściślej - od "Iliady". Tarcza, którą w księdze XVIII sporządza dla…
Powszechny śpiew ludzkości
Magdalena Rybak
"Dzisiaj, bracia moi, śpiewamy jeszcze nie po to, aby zachwycać się odpoczynkiem, ale po to, aby ulżyć naszemu brzemieniu. Jak podróżny: śpiewa, ale idzie…
Martwa natura z człowiekiem
Marcin Kościelniak
Ostrzej niż w poprzednich przedstawieniach sformułowana zostaje w "Werterze" węzłowa sytuacja teatru Borczucha, w której centrum tkwi człowiek, Boża…
45/09
13. Targi Książki w Krakowie
Bajki o ciemności
Anita Piotrowska
Kino z Rosji, zwłaszcza to z autorskim piętnem, zwykle przeczy kreowanym przez media wyobrażeniom o tym kraju i jego kulturze.
Felietony
Straszne skutki lektury
Jan Klata
Václav Klaus przeczytał książkę. Informacje, że politycy pogrążają się w lekturze, pojawiają się zwykle w sezonie ogórkowym, tuż obok tajemniczych kręgów w…
Wojtek
Wojciech Bonowicz
Pilnował porządku na placu zabaw. Przeganiał z huśtawek starszych chłopców, upominał tych, którzy dokuczali dziewczynkom, głaskał dzieci, kiedy płakały, bo…
Choroba
Ewa Szumańska
Z uporem wracam do zjawiska, które uważam za przykrą chorobę. Wyzwala w nas ona najgorsze emocje, zaniża skutecznie jakość naszego życia.
Na nie i na tak
Józefa Hennelowa
Co dnia powodów do irytacji aż nadto. Jeden z najmądrzejszych ludzi w Polsce nieoczekiwanie komentuje premierowe zamiary ukrócenia hazardu wśród nieletnich…
Zmysły
Urodziny z dzidą
Marcin Wicha
Daleki znajomy podzielił się ze mną kilkoma obserwacjami na temat kinderbali. Oto jego wyznania. Nie jestem żadnym geniuszem - zagaił mój rozmówca - ale…