Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 40/2009
Data wydania:
04.10.2009
Numer wydania:
40
Rok wydania:
2009
Zmysły
Młode wino
Michał Kuźmiński
Czy w Tokaju coś może jeszcze zaskoczyć? 30-letni zbuntowany winiarz obiecuje, że prawdziwy tokaj dopiero się zaczyna.
Dodatki w numerze TP 40/2009
Książki w Tygodniku 40/2009
Stwarzanie jako źródło ocalenia
Jakub Beczek
W obu swoich książkach wspomnieniowych Wańkowicz niczym demiurg wydziera przeszłości całe płaty zdarzeń, by od nowa zbudować świat, który ma trwać wiecznie.
Lem o Lemie
Jan Strzałka
Czytając tę książkę, pełną pysznych anegdot, mamy wrażenie obcowania z człowiekiem żywym i prawdziwym w każdym calu. Nie skrywając słabostek ojca, ale nie…
Obraz, koncept, sens
Piotr Śliwiński
Pokłady udręki są w tych wierszach naprawdę duże, ale nie otwierają się one jak rana, nie temu służą. Skoro piekło jest oczywiste i nie potrzebuje dowodów,…
Nad rzeką, która jest
Łukasz Maciejewski
Mniej w tym wywiadzie rzece o kinie, więcej o literaturze, o książkach, na podstawie których powstały filmy autora "Dwóch księżyców". Przy okazji,…
Życie w cieniu chmury
Tomasz Fiałkowski
Pierwszy tom ogromnego dzieła, które przynosi panoramę lat powojennych i wnikliwy autoportret znakomitego pisarza. Otwartego na świat, a przy tym zawsze…
Elementarz
Agnieszka Sabor
Nie ma powodów - zdaje się mówić autor - by obawiać się obcości języka, którym przemawia dzieło, bo zawsze stoi za nim prywatne doświadczenie twórcy,…
Rekonstrukcja sumienia
Tadeusz Dąbrowski
To książka kiczowata - na szczęście kicz to zamierzony i precyzyjnie kontrolowany. Tylko od nas zależy, czy zobaczymy w niej scenariusz taniego serialu…
Chłopaki nie dość chłopackie
Joanna Olech
Literatura młodzieżowa pełna jest chłopackich chłopców i dziewczyńskich dziewczynek. Posiadacze giwery z patyka, młodociani naśladowcy Rambo mogą być…
Chłopaki nie dość chłopackie
Joanna Olech
Literatura młodzieżowa pełna jest chłopackich chłopców i dziewczyńskich dziewczynek. Posiadacze giwery z patyka, młodociani naśladowcy Rambo mogą być…
Żeglując po oceanie niewiedzy
Stanisław Bajtlik
Pisanie o "Leksykonie niewiedzy" w rubryce poświęconej książkom popularyzującym wiedzę zakrawa na iście postmodernistyczny pomysł. Pomijając temat…
Tajemnice i mity
Ks. Adam Boniecki
Wielu watykanistów, chcąc szerzej niż w zwięzłych korespondencjach do gazety wykorzystać swoje doświadczenia i wiedzę, pisze książki o tajemnicach Watykanu,…
Krytyka i egzystencja
Jakub Momro
Autor proponuje nam genealogię pojęć i struktur myślenia. Jednocześnie, szczegółowo rysując tło, na którym widać, jak rozkładała się władza filozoficznych…
Festiwal Nostalgia 2009 (40/2009)
Światło mych oczu zdradliwe
Dorota Kozińska
Zaczęło się jak w krwawym romansie. 16 października 1590 r. Carlo Gesualdo powiedział żonie, że wybiera się na polowanie. Wyjechał szumnie z neapolitańskiego…
Gesualdo
Ewa Obniska
Książę Venosy jest genialnym wyrazicielem niepokojów chylącego się ku zmierzchowi renesansu. Jego tragicznie powikłany, rozrywany namiętnościami świat znajduje…
Na pięć minut przed śmiercią
Piotr Kamiński
PIOTR KAMIŃSKI: To, że musimy przybliżać dawną sztukę współczesnej wrażliwości, jest dla nas obelgą, bo oznacza, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć sztuki…
Przewodnik festiwalowy
5 października, godz. 20.30
Ciasne buty znikają
Jacek Bomba
Jacek Bomba, psychiatra: Żałobę można przepracować na różne sposoby. Także twórczość jest odpowiedzią na utratę. Treny Kochanowskiego, wiersz Miłosza po…
Wolność, choćby tylko w muzyce
Danuta Gwizdalanka
Prowadzę życie prywatnego człowieka, a nie zawodowego kompozytora - mówi Walentin Silwestrow. - Jak poeta, który pisze, kiedy chce.