Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 40/2003
Data wydania:
05.10.2003
Numer wydania:
40
Rok wydania:
2003
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia
Papież Jan Paweł II odwołał z powodu zaburzeń układu pokarmowego środową audiencję generalną. W sobotę powrócił jednak do normalnych obowiązków, a w niedzielę…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Komentarze
Wydmuszka z Camp David
Andrzej Łukowski
Ostatnie spotkanie prezydentów USA i Rosji można nazwać szczytem wahań i uników. W Camp David George Bush i Władimir Putin poklepali się przyjaźnie po plecach…
Analitycy do analiz...
Krzysztof Burnetko
...zaskandowali w ub. tygodniu wspólnie premier Leszek Miller i wicepremier Jerzy Hausner. Chodziło o to, że eksperci finansowi zgodnym chórem - niezależnie od…
TVP jest przykro
Mateusz Flak
Nawet bardzo. A widzowi przykro patrzeć na ową telewizję. Najpierw rok temu w “Teleranku" pewien pan uczył dzieci, jak pisać internetowego bloga- na…
Realizm polityki
Jarosław Makowski
Tworzenie prawa przy otwartej kurtynie to mrzonka - ogłosiła Janina Paradowska, publicystka “Polityki" w TVN 24. Prawo zawsze jest wypadkową układów…
Temat Tygodnika
Centrum przeciw Wypędzeniom
Pomnik ofiar czy relatywizacja zbrodni III Rzeszy?
Czytania
Milczenie Boga
Abp Józef Życiński
Św. Józef nie przeżył Zwiastowania, w którym Bóg wprowadziłby go w nadzwyczaj trudną i delikatną sytuację niesioną przez życie. Do Zachariasza Bóg posłał…
Dziecko
Ks. Jan Słomka
Oczywiście dzieci zawsze i wszędzie były kochane. Ale już nie tak powszechnie były rozpieszczane. Na przykład starożytność grecka i rzymska patrzyła na dziecko…
Kraj i świat
Sekret poliszynela
Jerzy Pomianowski
Premier rządu włoskiego, Silvio Berlusconi, z pochodzenia przedsiębiorca, jest przedmiotem nader licznych ataków, zarzutów i kpin. Jego przeciwnicy mają po…
Nie o panią Jolę chodzi
Andrzej Brzeziecki
Kończy się czas, gdy porządnymi politykami byli ci, którzy spali na styropianie, a wpływowymi ci z ZSP. Potrzeba nowych. Młodzi politycy niewiele reprezentują…
Zobaczyć Rzym i żyć
Marek Orzechowski
Znad Wisły nadciąga nad Europę nawałnica. Nasi politycy dostrzegli w problematyce europejskiej szansę podreperowania wizerunku wśród wyborców. Europa rozumiana…
Górnicy ante portas
Jarosław J. Szczepański
Na razie mówi się o zamknięciu kilku nieopłacalnych kopalń i utracie pracy przez prawie 9 tys. górników. W regionie może jednak stracić zatrudnienie nawet…
Problemem jest sojusz, nie NATO
Olaf Osica
Przed przepowiedniami o swej rychłej śmierci NATO ucieka od końca zimnej wojny. Dzisiaj nie ma już jednak dokąd uciekać. Czy nowy sekretarz generalny Sojuszu,…
Do diabła z ludem i historią
Marcin Żurek
W 1968 r. przetoczyła się przez świat wielka rewolta studencka, która swój tragiczny finał znalazła w Meksyku - stając się symbolem naiwnych nadziei na “nowy,…
Wiara
Życie jest święte
Niepokój w cieniu nominacji
Aleksandra Bajka
Gdy w nocy z wtorku na środę rozeszła się informacja o odwołaniu przyjazdu Jana Pawła II do Watykanu na cotygodniową audiencję generalną, wielu z niepokojem…
Nowi kardynałowie
Ks. Stanisław Nagy (emerytowany profesor teologii na KUL, 82 lata) - przyjaciel Karola Wojtyły jeszcze z Krakowa (po raz pierwszy spotkali się przypadkiem w…
Dziewczyny przy ołtarzu
Elżbieta Adamiak
Wyobraźmy sobie, że do księdza opiekującego się grupą ministrantów zgłasza się ktoś chętny do służby ołtarza. Wydawałoby się, że każda młoda osoba chętna do…
Sprawa biskupa Kaczmarka
Ryszard Gryz
Czterdzieści lat po śmierci i pięćdziesiąt po sfingowanym procesie biskupa Czesława Kaczmarka (14-22 września 1953 r.) wypada zapytać, dlaczego właśnie jemu…
Kultura
Nienazywalne
Tomasz Cyz
Niech Jesień pozostanie jesienią, a nowa muzyka brzmi też w zimie, na wiosnę i w lecie. Im więcej jej powstanie, tym więcej może pozostać. Jak w przyrodzie:…
Urszula Kozioł. Wiersze
Ale to żaden powód
Jaki będzie muzyczny XXI wiek?
Tadeusz Wielecki
Jeleński i Czapski
Każdy potrzebuje czuć choć w jednym przyjacielu te sekundy porozumienia zupełnego tam, gdzie porozumienie jest najrzadsze. Z nikim tu we Francji nie odczułem…
Wybieg
Piotr Gruszczyński
Nie wiadomo, kiedy się zaczyna. Gdy publiczność w końcu zajmie miejsca za sądową barierką, na scenie pozostaje piątka aktorów. Czterech mężczyzn i jedna…
Tango, czyli niespełnienie
Projekt “Pomostu" ma za zadanie przede wszystkim zintegrować środowiska tanga Berlina, Warszawy i Krakowa, wspólnymi siłami pokazać możliwie najbogatsze…
Dogville, czyli wszędzie
Anita Piotrowska
Wchodzi na nasze ekrany film odważny i niepokojący, jedno z najciekawszych osiągnięć kina europejskiego ostatnich lat.
Felietony
Karuzela
Czesław Miłosz
Istnieje taki wiersz, nazywa się “Campo di Fiori" i opowiada o niedzieli wielkanocnej 1943 roku w Warszawie. Tłum warszawski bawił się wtedy w wesołym…
Sprawa pamięci
Stanisław Lem
Biada podrzędnym istotom, co wchodzą/ pomiędzy ostrza potężnych szermierzy. (Szekspir, Hamlet) Zanim jeszcze przeczytałem w poprzednim Tygodniku bardzo dobry…
Ważne, ważniejsze
Józefa Hennelowa
Onegdajsze zawirowanie w mediach na wiadomość o odwołaniu udziału Jana Pawła II w audiencji generalnej jeszcze raz przypomniało jaskrawo całą ich siłę i…
Premier mimo wszystko
Marcin Król
Po premierze Leszku Millerze można się było spodziewać wielu różnych rzeczy: że będzie dynamicznym i sprawnym organizatorem, że będzie ideologiem, że nie…
Ostatnia deska ratunku
Małgorzata Musierowicz
Pojechałam z córką na Litwę i już na samym początku tej podróży utraciłam przejściowo stan błogosławionej równowagi ducha, tak starannie wypracowany przez…
Z przeszłości kamienicznika
Andrzej Dobosz
Tekst Czesława Miłosza z poprzedniego numeru “Tygodnika" przypomniał mi pierwsze lata mego pobytu w Paryżu, gdzie po przybyciu w roku 1974 regularnie…
Przegląd prasy
Cmentarze stalinowskiej Polski
Prawo przewidywało powieszenie - wobec skazanych przez sądy powszechne, i rozstrzelanie - w stosunku do skazanych przez sądy wojskowe. Ale przed sądami…
Tygodnik Czytelników
Wytrzymał
Gdy mój starszy syn był w ósmej klasie, zachorowała jego nauczycielka matematyki. Choroba przedłużała się i klasa nie miała lekcji tego przedmiotu od wakacji…
Za zgodą dorosłych
Autor komentarza do wydarzeń w toruńskim technikum, pisząc jedynie “rozwydrzeni nastolatkowie i ich wulgarne koleżanki to tylko efekt obecnego systemu edukacji…
Szkodliwe malkontenctwo
Z niedowierzaniem i niepokojem przeczytałem felieton Marcina Króla “Afryka dzika" (“TP" nr 37/03). Do tej pory artykuły tego autora czytałem z dużym…
Ja też mam za złe
W “Felietonie osobistym" (“TP" nr 34/03) Józefa Hennelowa ma za złe przybyłym do Wilna czytelnikom “Naszego Dziennika", że “mogliby zobaczyć…
Ludzie innego wieku
Śledząc dyskusję na temat sprawy Ost-Institutu w Krakowie, przypomniałem sobie następujące zdarzenie. Prof. Stanisław Konopka - wielce skądinąd zasłużony…
Różne perspektywy
List prof. Aleksandra Schenkera “Bez mitu narodzin" (“TP" nr 35/03) może tylko zdziwić tych, którzy żyli w Polsce Ludowej i jeszcze w 1978 r.…