Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 39/2008
Data wydania:
28.09.2008
Numer wydania:
39
Rok wydania:
2008
Edytorial
Kongregacja myśli
Ks. Adam Boniecki
Relacje między Kongregacją Nauki Wiary a teologami wciąż budzą niepokój.Trudno dyskutować z instytucją, która prerogatywy swej władzy widzi w samym Bogu.
Wolne w Trzech Króli?
Ks. Adam Boniecki
Byłoby źle, gdyby debatę nad propozycją przywrócenia (zniesionego w roku 1960) wolnego od pracy dnia w święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) ustawiono w…
Komentarze
Odczujemy skutki amerykańskiego krachu
Halina Bińczak
Burza na amerykańskim rynku finansowym chwilowo ucichła i chętnie pocieszamy się myślą, że Polskę właściwie ominęła. Rzeczywiście, na razie do jej…
Zdrowie i polityka
Roman Graczyk
Najważniejsza dla reformy systemu ochrony zdrowia będzie ustawa nakazująca samorządom przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego.
Zabytki nie są polityczne
Agnieszka Sabor
Ponad 20 członków Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa dowiedziało się od prezydenta RP, że zostali odwołani w rocznicowym trzydziestym roku istnienia…
Kraj
Ani Druga, ani Czwarta
Czesław Bielecki
Wysokie notowania PO są wynikiem trzeźwej kalkulacji obywateli. Lepiej, żeby władza nic nie robiła, niż robiła coś źle i tylko nas denerwowała. W warunkach…
Ścieżki do otchłani
Ryszard Izdebski
Ryszard Izdebski, terapeuta: Jak udowodnić, że rodzic całuje dziecko w sposób niedopuszczalny? Jak to powiedzieć światu? Bycie świadkiem jest naprawdę…
Rzeczpospolita Babska
Elżbieta Isakiewicz
W przylegającej do "gierkówki" gminie Żabia Wola, 35 km na południowy zachód od Warszawy, po mężczyznach zostały nazwy: wójt, sekretarz, skarbnik.…
Wiara
Historia pewnej ingerencji
Józef Majewski
Mimo prośby Kongregacji Nauki Wiary z grudnia 2007 r. ks. Wacław Hryniewicz nie zweryfikował krytycznej oceny jednego z jej dokumentów. Watykan jednak, po…
Człowiek sumienia
Abp Józef Życiński
Kontrowersyjny artykuł ks. Hryniewicza wyglądałby inaczej, gdyby "Open Theology" dała autorowi więcej czasu i nie wprowadziła podtytułu wyrażającego…
Czytania liturgiczne 28 IX – 5 X
26. NIEDZIELA ZWYKŁA: Ez 18, 25-28; Ps 25; Flp 2, 1-11; Mt 21, 28-32;
Pochwała późnego nawrócenia
O. Wiesław Dawidowski
Wiele lat temu amerykański aktywista polityczny określił strategię, jaką należy przedsięwziąć, aby doprowadzić w kraju do politycznej rewolucji. Podstawowym…
Daleko od Kany
Abp Józef Życiński
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do niego: "Nie mają już wina". J 2, 3
Zaproszenie do życia
Wojciech Bonowicz
Słowo "miłosierdzie" stało się w naszych czasach kluczem do interpretacji chrześcijaństwa.
Nie masz miary w miłosierdzie
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP
,
Artur Sporniak
O. JAN ANDRZEJ KŁOCZOWSKI OP, filozof religii: Głębokie duchowe doświadczenia św. Faustyny sprowokowały teologiczny spór o kult Bożego Miłosierdzia. Na…
Powrót sacrum
Ks. Janusz Mariański
Nie sprawdziły się prognozy socjologów wieszczących zmierzch religii w Europie. Sacrum nie znika, lecz przybiera nowe formy i kształty.
Metody naturalne – tylko dla orłów?
Paweł Kozacki OP
Gdy zasiadłem do klawiatury, by napisać niniejszy tekst, znalazłem w poczcie maila z linkiem do blogu Artura Sporniaka, który pisze o wrażeniach z lektury…
39/08
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Opcja nuklearna
Magdalena Rittenhouse
Bankructwa gigantów, panika na giełdach: najczarniejszy tydzień od "czarnego wtorku" w 1929 r. zachwiał wiarę we wszechmoc niewidzialnej ręki wolnego…
Gospodarczy hazard
Paul Wilmott
Paul Wilmott: Amerykanie to kreatywny naród. Ogromne wrażenie robi to, jak zareagowali na kryzys. Z ostatecznym werdyktem o zmierzchu USA trzeba się zatem…
Historia
Noblowskie tajemnice
Adam Daniel Rotfeld
Szokująca niespodzianka - takie słowa zabrzmiały w telewizji CNN z chwilą, gdy tegoroczną pokojową nagrodę Nobla dostał prezydent USA Barack Obama. Posiedzenia…
Wojna, której nie było
Piotr M. Majewski
Bohaterska obrona Czechosłowacji, sojusz Polski z III Rzeszą i udział Polaków w ataku na ZSRR... Czy tak potoczyłaby się historia, gdyby jesienią 1938 r. Czesi…
Zamiast przypisów
Piotr M. Majewski
I zawodowi historycy, i laicy dzielą się na zaciekłych krytyków czechosłowackiej kapitulacji wobec dyktatu monachijskiego i na zwolenników poglądu, że była ona…
Nauka
Mity hydrologów
Janusz Żelaziński
Polska gospodarka wodna boryka się z olbrzymimi problemami. Grozi nam nie tylko zapaść cywilizacyjna - musimy liczyć się też z sankcjami ze strony Unii…
Latanie na cenzurowanym
Teresa Stylińska
Obrońcy środowiska krytykują obyczaj, który, przez analogię do angielskiego "binge-drinking", czyli picia na umór, określają jako "binge-flying…
Ratunek: wegetarianizm
Maciej Wiśniewski
Według raportu doradcy rządu brytyjskiego lorda Nicholasa Sterna rolnictwo wraz z hodowlą zwierząt uwalniają do atmosfery więcej gazów niż sektor energetyczny…
Dobry pożar, zły pożar
Piotr Siergiej
Odkąd ludzie zajmują się uprawą lasów, pożar uznawany jest za klęskę. Niesłusznie.
Encyklika i klinika
Jolanta Brózda
Naprotechnologia: skuteczna i tania alternatywa dla in vitro? Pseudonaukowa metoda dla katolików, którzy boją się sztucznej prokreacji? A może wyzwanie dla…
Kultura
Życie wbrew historii
Leszek Kołakowski
Leszek Kołakowski: Wolno nam wierzyć, że cały świat naszego doświadczenia nie jest realnością ostateczną. Ja też w to wierzę. A nawet mam ochotę powiedzieć: ja…
Jakiemu kinu służy Gdynia?
Anita Piotrowska
Werdykt gdyńskiego jury w sposób symboliczny dał odpowiedź na pytanie, dlaczego polskie kino jest słabo obecne w świecie. I dlaczego rodzimemu widzowi kojarzy…
To nie jest film o mnie
Małgorzata Szumowska
Małgorzata Szumowska: W umieraniu i śmierci jest bardzo dużo humoru, często absurdalnego. Rozmawiał Michał Oleszczyk
Don Kiszot z Radomska
Andrzej Franaszek
Czytane w wąskim zaprzyjaźnionym gronie nowe utwory Tadeusza Różewicza mogą zapewne wywoływać tzw. salwy śmiechu. Jednak publikacja książkowa rządzi się innymi…
Szczerość, gorycz, czułość
Lektor
Anna Kowalska: DZIENNIKI 1927-1969 - zmarła blisko czterdzieści lat temu i jako pisarka jest dziś niemal zapomniana. Niesprawiedliwie - bo choćby niektóre jej…
Także dla zysku
Piotr Kosiewski
Twórczość młodych artystów wywołuje coraz większe zainteresowanie. Także dlatego, że sztuka tworzona przez trzydziesto-, czterdziestolatków stanowi dobrą…
Zmarł Mauricio Kagel
Daniel Cichy
Najznamienitsi architekci muzycznej awangardy XX w. odchodzą. György Ligeti, kilka miesięcy temu Karlheinz Stockhausen, w ubiegły czwartek Mauricio Kagel...
Drogo – cenna
Andrzej Starmach
Wśród artystów polskich największy sukces rynkowy osiągnął Piotr Uklański, który jako jedyny przekroczył pułap miliona dolarów. Za nim sytuuje się Wilhelm…
39/08
Grand Prix 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Cud nad Wisłą w Krakowie
Ewa Szczecińska
Tegoroczny festiwal doborem repertuaru trafił w niezaspokojony głód sztuki wielkiej, a zarazem nowej.
Kamera i dusza
Anna R. Burzyńska
Świat pięknych, sławnych i bogatych w krzywym zwierciadle. Znakomite kreacje aktorskie Danuty Stenki i Krzysztofa Globisza.
Baskijski węzeł
Anita Piotrowska
Kim są ludzie, którzy w czasach sukcesywnie jednoczącej się Europy od 40 lat walczą o zrealizowanie swoich separatystycznych tęsknot?
39/08
Sztukmistrz
Felietony
Uspokojenie
Marian Stala
Jakiś czas temu Adam Michnik pochwalił prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdziwiło to wielu zwolenników naczelnego "Wyborczej" i wywołało wśród nich spór…
Potrzebny nam inny program
Wojciech Bonowicz
Problem selekcji w szkołach, o którym pisałem tydzień temu, jest częścią szerszego problemu, z którym jako społeczeństwo nie potrafimy sobie poradzić i który…
Nad kalendarzem
Józefa Hennelowa
Wystarczy popatrzeć: w tym roku wigilia Bożego Narodzenia wypada w środę. Po dwóch dniach świętowania wolna sobota, a więc mamy wolne aż cztery dni. Potem…
Tygodnik Czytelników
List o. Stanisława Jaromiego w sprawie bloku tekstów "Kościół i ekologia" ("TP" 34/08)
Ponieważ autorzy tekstów "Kościół i ekologia" przywołują zarówno Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA), jak i moją osobę chcę napisać kilka…
Dodatki w numerze TP 39/2008
Leszek Kołakowski 1927-2009
Życie wbrew historii
Leszek Kołakowski
Leszek Kołakowski: Wolno nam wierzyć, że cały świat naszego doświadczenia nie jest realnością ostateczną. Ja też w to wierzę. A nawet mam ochotę powiedzieć: ja…