Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 38/2009
Data wydania:
20.09.2009
Numer wydania:
38
Rok wydania:
2009
Edytorial
Wszystko jest możliwe
Ks. Adam Boniecki
Skłonność do masochistycznego deprecjonowania własnej przeszłości nie jest w narodzie tak powszechna, jak można by wnioskować z publicznej debaty.
In vitro i biskupi
Ks. Adam Boniecki
Opublikowany w tych dniach list Przewodniczącego Rady ds. Rodziny Episkopatu do członków polskiego parlamentu wywołał żywą reakcję nie tylko adresatów, ale i…
Film głęboko niemoralny
Ks. Adam Boniecki
Film Paola Sorrentino rzeczywiście jest genialną przypowieścią o deprawacji aparatu państwowego. Mnie zachwycił i przeraził.
Komentarze
Aby ofiary nie były daremne
Olaf Osica
Każda wojna to dowód porażki polityki. Interwencja NATO w Afganistanie była konieczna, gdyż kraj ten nigdy nie został włączony do krwiobiegu polityki…
Zaczęło się w Polsce, ale...
Wojciech Pięciak
W jednym z niemieckich filmów fabularnych o 1989 r. jest scena, która mówi wszystko: w gmachu partii komunistycznej NRD jej przywódca Erich Honecker siada w …
Kraj
Na żyłce
Joanna Bątkiewicz-Brożek
,
Michał Olszewski
Przypadek Wioletty Woźny pokazał, jak obchodzony jest ustawowy zakaz sterylizacji. Otwarte pozostaje pytanie, ile kobiet zostało wysterylizowanych bez ich…
Skalpel, kodeks i sumienie
Bolesław Piecha
Bolesław Piecha, ginekolog, poseł PiS: Prawo zakazujące sterylizacji w każdym przypadku jest zbyt rygorystyczne. Rozmawiali Joanna Brożek i Maciej Müller
Są jeszcze mężczyźni
S. Barbara Chyrowicz SSpS
S. Barbara Chyrowicz, profesor etyki: Sterylizacja pozbawia człowieka istotnej cechy osobowej tożsamości, jest więc złem. Rozmawiali Joanna Brożek i Maciej…
Żeby wygrać, musi wystartować
Igor Janke
Wydaje się, że nikt nie przeszkodzi Donaldowi Tuskowi w marszu do prezydentury. Szukanie analogii z poprzednią kampanią nie jest właściwe.
Więcej menedżerów niż polityków
Halina Bińczak
Do Davos prezydenci i premierzy czują się zobowiązani przyjeżdżać. Dobrze by było, żeby mieli takie poczucie wobec Forum w Krynicy. Zależy to jednak od…
38/09
Zazdroszczę Finom
Ragazzi grają
Marek Bieńczyk
Wraz z rocznicą września ojczyzna wysłała na front igrzysk trzy oddziały naszych chłopców; obrazki tłoczyły się i przepychały, tu mówi telewizor. Trzy oddziały…
Ragazzi grają
Marek Bieńczyk
Wraz z rocznicą września ojczyzna wysłała na front igrzysk trzy oddziały naszych chłopców; obrazki tłoczyły się i przepychały, tu mówi telewizor. Trzy oddziały…
Mądry Polak po wślizgu
Przemysław Wilczyński
Gdyby sfaulowany w Belgii Marcin Wasilewski grał w przeciętnym polskim klubie, jego zmartwienia nie skończyłyby się na pogruchotanym piszczelu. Polskich…
Na wsi weselej
Janusz A. Majcherek
Wiejskie domostwa coraz bardziej przypominają miejskie wille. Ambarasująca jest tylko świadomość źródeł ich finansowania.
Śmierć hipokryzji
Bartłomiej Sienkiewicz
Czy można żyć w dwóch światach naraz - jednym, gdzie możliwe jest wyrażanie skomplikowanych racji, i drugim, gdzie wszystko zmienia się w bluzg? Pytanie…
Wiara
O łodzi, ambicjach i władzy
O. Wiesław Dawidowski
Jest anegdota - jak wiadomo, tkwi w nich zawsze źdźbło prawdy - o tym, jak jeden z papieży, bodaj Jan XXIII, chciał uczynić biskupem swojego bliskiego…
Nicawim. Wajelech
Paweł Śpiewak
Księga Powtórzonego Prawa 29, 9 - 31, 30
Wieczernik w Samarii
Abp Józef Życiński
Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się,że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli…
Kardynał Stanisław Dziwisz dla „Tygodnika Powszechnego”
Kard. Stanisław Dziwisz
Na zaproszenie do uczestnictwa w Międzynarodowym Kongresie "Ludzie i Religie" odpowiedzieli przywódcy religijni z całego świata. Co ważne, wzięli w …
Religii na imię Pokój
Tomasz Ponikło
,
Artur Sporniak
Tak dojrzewa chrześcijaństwo - "Asyż w Krakowie" był znakiem, że żyjemy w czasach mesjańskich.
Omylne nauczanie nieomylne
Józef Majewski
Odrzucanie doktryny o kapłaństwie zarezerwowanym tylko dla mężczyzn nie może być traktowane jako herezja. Na razie.
Kobieta i niewolnik
Elżbieta Adamiak
List do Filemona, najkrótszy z Corpus Paulinum, najwyraźniej spośród pism nowotestamentowych zajmuje się kwestią niewolnictwa. Formuła chrzcielna Listu do…
Złe poznanie złego
Ks. Jacek Bolewski SJ
W Holokauście zogromniał mechanizm Krzyża, ale też wzmogła się moc ofiary.
Jak często spowiadać się „generalnie”?
Ks. Andrzej Draguła
Lepiej rzadziej niż częściej. Pytanie to dotyka zagadnienia motywu spowiedzi. A te są dwa: z konieczności bądź z pobożności. Konieczność spowiedzi sformułował…
9 - 15 września 2009 r.
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Ankieta „Tygodnika”: niemieckie wybory a sprawa polska
Czy po wyborach w Niemczech i powstaniu nowego rządu należy spodziewać się zmiany w relacjach polsko-niemieckich? Takie pytania zadaliśmy publicystom młodszego…
Angela na morzu czerwonym
Joachim Trenkner
Angela Merkel jest dziś w Niemczech politykiem najpopularniejszym, o najsilniejszej pozycji. Trudno wyobrazić sobie przyszły rząd, w którym byłaby nieobecna.
W cieniu Gustawa Adolfa
Jussi Jalonen
Jedyny polski sklep spożywczy w Finlandii powstał w miasteczku Rauma, gdzie tysiąc polskich imigrantów pracuje przy budowie elektrowni atomowej.
Nauka
Entuzjazm pilnie poszukiwany
Dagmara Sokołowska
Skoro większość ludzi rzekomo nie lubi fizyki, to dlaczego warsztaty i pokazy gromadzą całe rodziny? Szkoła uczy tego przedmiotu mizernie - a to przełoży się…
Kultura
Przepraszamy Czytelników
TP
Drodzy Czytelnicy, wskutek błędu technicznego w najnowszym wydaniu Tygodnika Powszechnego zamiast strony 45 ukazała się... strona 45 z ubiegłego tygodnia.…
Stan szczęśliwego zbydlęcenia
Janusz Degler
18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił samobójstwo na wieść o inwazji wojsk sowieckich. Dzisiaj mija 70 lat od tamtego dnia. Czy musiało do…
Teatr życia
Lektor
Janusz Degler: WITKACEGO PORTRET WIELOKROTNY - czytając wybitnych witkacologów, mam zawsze wrażenie, że tworzą oni wspólnotę złączoną tajemnymi więzami, a ich…
Ave, Andreotti!
Anita Piotrowska
Czy w dzisiejszej Polsce jest możliwe rasowe kino polityczne?
Turboepopeja Jana Klaty
Anna R. Burzyńska
Kręgosłupem wielkiej powieści epickiej było pojęcie prawdy, uniwersalnej wartości będącej punktem odniesienia dla postaci i wątków. Dziś prawda traci absolutny…
Doskonałość we Wrocławiu
Jakub Puchalski
Najważniejsze wydarzenia pierwszej części Wratislavia Cantans: koncerty Andreasa Scholla i Johna Eliota Gardinera.
David Byrne gra na budynku
Magda Raczyńska
Nowy rodzaj wrażliwości na dźwięk, a także łatwość jego tworzenia i powielania nie tylko poszerza pole możliwości komponowania czy odbioru muzyki - zmienia…
Z prądem czy pod prąd?
Jan Topolski
To elektronika najsilniej ukształtowała pejzaż muzyki współczesnej i po blisko 110 latach istnienia wciąż na jej obszarze zdarza się najwięcej interesujących…
Czekając na zmianę
Piotr Kosiewski
Autorzy "Manifestu Nooawangardy" twierdzą, że sztuka może realnie wpływać na rzeczywistość. Pod warunkiem jednak, że zachowuje całkowitą autonomię.
9 - 15 września 2009 r.
Muzeum Witolda Gombrowicza
19 - 25 września 2009 r.
Niedziela z Witkacym
Felietony
Barkarola w barze Karola
Jan Klata
Opera przejścia na alt, interpasywne fortepiany i miasto, które brzmi" to zamówiony specjalnie na łódzki Festiwal Dialogu Czterech Kultur projekt Georga…
Na samym dole
Józefa Hennelowa
Górą wielka polityka, której uproszczone meandry starają się nam przekazywać codzienne serwisy medialne. Od czasu do czasu zagarnia nas ten świat bezpośrednio…
Ciepło
Wojciech Bonowicz
Nareszcie tytuł, na jaki czekałem: "Polacy to urodzeni społecznicy" (w "Gazecie Wyborczej" z 14 września). Taką Polskę lubię, taką Polskę…
Zmysły
Anna Csillag
Wojciech Nowicki
Same pozory na tym zdjęciu. I prostota, wszystko jak od linijki wykreślone. Rygorowi nie poddają się tylko włosy ponad miarę, ręka z lusterkiem i smugi światła.
Dodatki w numerze TP 38/2009
1939: Początek końca polskich Kresów (38/2009)
17 września
Rafał Wnuk
Dr hab. RAFAŁ WNUK: We wrześniu 1939 r. rozpoczęło się niszczenie świata Kresów, który tworzył się przez kilkaset lat. Gdyby ludzie, którzy wyszli z armią…
Wymówienie lojalności
Grzegorz Hryciuk
Wybuch wojny wyzwolił na wschodzie Polski nadzieje Ukraińców, Białorusinów i Żydów - mniejszości, które źle czuły się w II RP. Wkroczenie Sowietów wydawało się…
Świat odtwarzany
Kinga Hałacińska
,
Tomasz Potkaj
Kresy nie mają swego muzeum, reprezentacji politycznej i pomników. Dla wielu Polaków - także dla dzieci i wnuków mieszkańców tych terenów - nie mają one także…
Polskie groby na Wschodzie
Andrzej Przewoźnik
ANDRZEJ PRZEWOŹNIK: Na Kresach w niemal każdym mieście obwodowym czy rejonowym mieściły się areszty czy obozy, w których dokonywano mordów.
E-Pamięć
Michał Kuźmiński
Już czas, by świat dowiedział się o »polskiej gehennie«, dlatego naszemu pomysłowi poświęciliśmy mnóstwo namysłu - czytamy pod adresem kresy-siberia.org. 17…
Bracia Moskale mają głos
Andrzej Łukowski
Władimir Putin to nie cała Rosja. Z wizją historii, jaką propaguje Kreml, walczy wielu Rosjan. Są mniejszością, ich głos istnieje w niskonakładowych…