Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 35/2008
Data wydania:
31.08.2008
Numer wydania:
35
Rok wydania:
2008
Komentarze
Abchazja i Osetia: podlegli niepodlegli
Anna Łabuszewska
Obie izby rosyjskiego parlamentu 25 sierpnia przegłosowały rezolucję w sprawie uznania niepodległości dwóch prowincji, de iure należących do Gruzji: Abchazji i…
Lobbysta Schröder
Joachim Trenkner
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder został bogatym człowiekiem, odkąd jego przyjaciel Putin, którego Schröder nazywa "krystalicznie czystym demokratą…
Kraj
Permanentna reforma
Elżbieta Isakiewicz
Gdy we wrześniu 1991 r. Jaś Kowalski rozpoczynał rok szkolny, zapewne nie zdawał sobie sprawy, co różni go od swego, choćby o rok starszego, kolegi. A była to…
Szkoła to nie fabryka guzików
Katarzyna Hall
Katarzyna Hall: Wreszcie dojrzewamy do debaty o tym, co w systemie edukacyjnym najistotniejsze. Zarobki, godziny pracy, obiady w szkole - tak, to jest ważne,…
Wojna partii, rozejm elit
Waldemar Kuczyński
Pod jakimi warunkami jest możliwy rozejm elit opiniotwórczych i ich powrót do stołu debaty o stanie i przyszłości kraju? Pytam o to również samego siebie.
35/08
Lekceważenie rzeczywistości?
Strach dalekobieżny
Przemysław Wilczyński
,
Rafał Lachowicz
Polski podróżny nie może czuć się bezpiecznie. W pociągach grasują złodzieje, konduktorzy boją się reagować, Straż Ochrony Kolei jest niewydolna, a kolej nie…
Wiara
Kod Biblii
Ks. Henryk Witczyk
Ks. prof. Henryk Witczyk, biblista: Musimy wyzbyć się myślenia o osobach stojących u źródeł Pisma Świętego jako prymitywnych ludziach sprzed trzech tysięcy lat…
Słowo jest falą
O. Bernard Sawicki OSB
Lectio divina, Boże czytanie - stały punkt każdego dnia benedyktyna.Minimum pół godziny spotkania z tekstem Biblii. Już od pierwszych dni klasztornego życia,…
Czytania liturgicyne 31 VIII – 7 IX
22. NIEDZIELA ZWYKŁA: Jr 20, 7-9; Ps 63; Rz 12, 1-2; Mt 16, 21-27;
Za co warto umrzeć?
O. Wiesław Dawidowski
Dziennikarz zapytał Martina Luthera Kinga o źródło jego siły do walki z rasizmem. Ten odpowiedział: "Utrzymuję, że o ile człowiek nie odkrył sprawy, dla…
Błędy polityczne Serafinów
Abp Józef Życiński
Serafiny stały ponad Nim, wołając jeden do drugiego: "Święty, Święty, Święty jest Pan Bóg Zastępów.Cała ziemia pełna jest Jego chwały." Iz 6, 2n
Maryja z bliska
S. Małgorzata Chmielewska
Badania statystyczne pokazują głębokie przywiązanie Polaków do Matki Bożej - to dobry znak. Sądzę, że tam, gdzie zanika pobożność maryjna, zanika także…
Encykliki pozwalają na pytania
Ks. Jacek Prusak SJ
Pigułka i prezerwatywa nie stworzą miłości, ale jej też, wbrew naszej intencji, nie zniszczą.
Apostołka
Elżbieta Adamiak
Zakończenie Listu do Rzymian daje nam wgląd w relacje między członkami pierwszych wspólnot chrześcijan. Niezwykłe jest ono już ze względu na wyjątkowo długą…
Na ambonie świata
Paweł Kozacki OP
Na przełomie maja i czerwca odbył się w Trenčianskich Teplicach na Słowacji Europejski Kongres Świeckich Dominikanów, czyli spotkanie ludzi, którzy pozostając…
35/08
STOLICA APOSTOLSKA
Papież na Wawelu
Ks. Adam Boniecki
Na wzgórzu wawelskim, przed katedrą, stanie pomnik Jana Pawła II. Jego projekt wzbudził kontrowersje.
Świat
Rosja – rezygnacja
Andrzej Stasiuk
W głębinie jeziora żerowały piranie wpuszczone przez Amerykanów. Tak twierdziła nasza gospodyni. Zapewne wiedziała, co mówi, bo jeździła do Stanów w celach…
Włókna i inne cuda
Marek Bieńczyk
Znicz zgasł, co należy przyjąć z ulgą; żałosny moralny imperatyw nieczystego sumienia, możemy odłożyć na czas olimpiady w Teheranie.
Piwo za 50 eurocentów
Patrycja Bukalska
W słowackich sklepach ceny podawane są już w dwóch walutach: koronach i euro. Od Nowego Roku, gdy euro trafi do obiegu, Słowacja będzie drugim krajem dawnego…
Zatrzymany pochód wolności
Joachim Trenkner
Inwazja Rosji na Gruzję zmusza do postawienia pytania: czy w świecie zaczął się odwrót od idei demokracji i wolności?
Niech Unia zadziała
Elmar Brok
Elmar Brok, niemiecki polityk z Parlamentu Europejskiego: Unia nie ma strategii wobec Rosji. Gdzie jest dziś Komisja Europejska? Tymczasem trzeba szybko…
Dobytek na trzech gwoździach
Ks. Witold Szulczyński
Ks. Witold Szulczyński, dyrektor "Caritas" w Gruzji: Ludzie uciekali jak stali. Widziałem pokój, w którym mieszkają teraz trzy rodziny uchodźców, 12…
Odyseja Aleksandry
Wojna i "czystki etniczne" wygnały z pogranicza do Tbilisi prawie 150 tysięcy ludzi. Nie tylko Gruzinów. Także Aleksandrę, Ludmiłę i Annę Sadowskie.
Historia
Historyk przeciw pamięci
Norman Davies
Dzisiaj wieczorem Kraków świętuje 70. urodziny historyka Normana Daviesa, doktora honoris causa wielu polskich uczelni, laureata Krzyża Wielkiego Orderu…
Spowiedź patrioty
Zdzisław J. Starostecki
Zdzisław J. Starostecki: Ponieważ na wykradzionych planach był mój podpis, zjawiło się u mnie FBI i zaczął się dla mnie koszmar. FBI zastanawiała zbieżność…
Kultura
Słodko-gorzki smak życia
Tadeusz Sobolewski
Dawno już w kinie nie miałem poczucia, że przeszliśmy razem z autorką, z postaciami ekranowymi przez jakiś próg. Brakuje słów, by wyjaśnić, czym jest ten próg…
Ukryte
Anita Piotrowska
Co dzieje się z ludźmi, których bez ostrzeżenia po 40 latach wspólnego życia dopadają upiory przeszłości? - pyta w swoim filmie polski reżyser. Intymnie, z…
Architekt mostów
Lektor
Krzysztof Czyżewski: LINIA POWROTU. ZAPISKI Z POGRANICZA - czym jest pogranicze? To - jak tłumaczy autor - niekoniecznie terytorium przygraniczne, raczej…
Ten, który trzymał się na uboczu
Teresa Węgrzyn
Stulecie urodzin jednego z najoryginalniejszych artystów XX w. przeszło u nas bez echa - nawet mimo polskiego pochodzenia, na które powoływał się urodzony w…
35/08
Ogłoszono listę filmów walczących w Gdyni o Złote Lwy 2008
Pożądanie nieoryginalności
Agnieszka Sabor
Gdy pytano współczesnych artystów, kim jest dla nich Wyspiański, najczęściej okazywało się, że nikim ważnym. A przecież niektóre aspekty dzisiejszej sztuki…
Zawód: tkacz
Leszek Mądzik
Leszek Mądzik: Niepokoi mnie, że we współczesnej sztuce wielu artystów - pragnąc samodzielności - nie chce mieć mistrzów. Rozmawiała Monika Skarżyńska
Felietony
Efektywny menedżer – reaktywacja
Jan Klata
W ramach prezentacji koncepcji nowego, lepszego podręcznika do nowej, lepszej historii, w Moskwie zaprezentowano niedawno nową, lepszą interpretację zbrodni…
Kto zabił?
Marian Stala
Lech Kaczyński oznajmił w wywiadzie dla "Newsweeka", że nie zgodzi się na publikację aneksu do raportu w sprawie WSI. Oświadczenie było szeroko…
Obrazki z wakacji
Wojciech Bonowicz
Siedzimy na maleńkiej chorwackiej plaży - mała, niereprezentatywna grupa Polaków na wakacjach. Niereprezentatywna dlatego, że niemal każdy ma w ręku jakąś…
Nikt nie musi
Józefa Hennelowa
Czytam w kąciku "Złote usta" ("Gość Niedzielny" z 17 sierpnia) jednozdaniową wypowiedź opozycyjnej posłanki, która spędzając urlop w górach…
Zmysły
Sytuacje graniczne
Wojciech Nowicki
Zamknięty między bramą a szlabanem, czuję, że muszę się jak najszybciej stamtąd wynieść. Będzie tak: Najpierw będę się niecierpliwił, potem nudził, na koniec…