Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 34/2008
Data wydania:
24.08.2008
Numer wydania:
34
Rok wydania:
2008
Komentarze
Spokojnie, to tylko sport
Roman Graczyk
To jest temat dla psychologa społecznego. Jako naród nie radzimy sobie ani z sukcesami, ani z porażkami naszych sportowców. Po pierwszym bardzo nieudanym…
Tarcza a sprawa Gruzji
Olaf Osica
Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ulokowania w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej dobiegły końca. Dopiero jednak po poznaniu szczegółów tego…
Unia nie ma planu
Wojciech Pięciak
Wielu ludzi w Europie i w Polsce zastanawiało się w minionych dniach, czy za chwilę "coś" się zacznie. Wyczuwało się nie tylko zrozumiały lęk, ale…
Kraj
Oskarżona Joanna K.
Ewa Winnicka
Joanna Kranc od półtora roku próbuje zrozumieć, dlaczego zawartość jej teczki poznali wszyscy dawni przyjaciele, a ona wciąż nie może.
34/08
"TP" 30/08
Wojna na bańki mydlane
Rafał Matyja
Bardzo ważną dyskusję o kondycji państwa trzeba wyprowadzić ze ślepego zaułka, do którego trafiła w latach 2005-07. Za emocje tamtych lat wiele środowisk…
Kochanka Słowa
Elżbieta Przybył-Sadowska
Mówiła, że nie może marznąć w XX wieku, skoro żyje w III wieku przed Chrystusem. Czy wszystkie jej książki są tak świetnie napisane dlatego, że świat, który…
Wiara
Ekologiczny rachunek sumienia
Ekologiczny rachunek sumienia przygotowany w latach 80. przez biskupów Henryka Muszyńskiego i Romana Andrzejewskiego. Kościół i ekologia to temat najnowszego…
Ekolog, czyli dzwon na trwogę
Michał Olszewski
Z Watykanu płyną wyraźne sygnały: ochrona środowiska jest problemem, którego Kościół nie może omijać. Skąd więc pasywność polskich duchownych?
O Kościele i ekologii...
...mówią abp. Kazimierz Nycz, Stefan Niesiołowski, Dariusz Szwed, Adam Wajrak, Jadwiga Łopata, O. Zbigniew Świerczek
Człowiek w miejsce Boga
Abp Henryk Muszyński
Rozmowa z Abp. Henrykiem Muszyńskim, współautorem ekologicznego rachunku sumienia.
Kazanie o czystości
Juliusz Braun
Episkopat wydał list na temat ochrony środowiska niemal 20 lat temu. W tym czasie w Polsce zmieniło się niemal wszystko. Czas na kolejny głos polskiego…
Klasztor na baterie
Dominika Zaręba
Wymyślone przez ojca Romualda śmigło rozruszało powietrze na Przysłopie. Zaczął się ruch, nawet przeciąg. Powiało czymś nowym.
Czytania liturgiczne 24–31 VIII
21. NIEDZIELA ZWYKŁA: Iz 22, 19-23 ; Ps 138; Rz 11, 33-36; Mt 16, 13-20;
Najważniejsze pytanie
O. Wiesław Dawidowski
W hrabstwie Dorset , w wiosce Hinton St. Mary, odkryto w 1963 r. rzymską willę z IV wieku. Archeologowie natrafili na mozaikę, która na pierwszy rzut oka…
Kamień jako środek wyzwolenia
Abp Józef Życiński
[Jezus] podniósł się i rzekł do nich: "kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień". I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi.…
Bon appétit, święty Piotrze
Marek Orzechowski
Znajomi, którzy polecili nam ten hotel, nie powiedzieli dokładnie, co nas w nim zaskoczy. Powiedzieli tylko - warto pojechać i zobaczyć.
34/08
STOLICA APOSTOLSKA
Alleluja i do przodu
Ks. Richard Neuhaus
Ks. Richard Neuhaus, redaktor naczelny "First Things": Polska ma szansę zademonstrowania laickiej Europie alternatywnego sposobu bycia demokratycznym…
Świat
Rosjanie demontują Gruzję
Do szturmu na Tbilisi nie doszło. Ale ceną za rozejm było wydanie jednej trzeciej Gruzji na rosyjską okupację. Gdy Rosjanie wyjdą, zostawią po sobie…
Jesteśmy po dobrej stronie
Adam Daniel Rotfeld
Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, współprzewodniczący polsko- -rosyjskiej komisji ds. trudnych:Polska solidaryzuje się z Gruzją, ale z…
Jaskółczy trzepot jastrzębi
Anna Łabuszewska
Decyzja o wojnie przeciw Gruzji została podjęta w Moskwie prawdopodobnie już kilka miesięcy temu. Rozbudzone imperialne apetyty części społeczeństwa,…
Ta wojna zmieni świat
Edward N. Luttwak
Osetia Południowa to bardzo mały kraj, który stał się areną wydarzeń o kolosalnym znaczeniu: powrotu polityki supermocarstw, w której o wyniku starcia decydują…
Między tarczą i Rosją
Norman Davies
Polacy są niezwykle wrażliwi na imperializm rosyjski, ale są ślepi na imperializm amerykański - pisze Norman Davies
Wstawać, nie wstawać?
Marek Bieńczyk
Wioślarze zdobywają właśnie dwa medale, na podest wkracza dzielny Kołecki. A jednak wisi nad naszymi jakaś odma niedokończenia, syndrom niewykorzystanej szansy…
Historia
Najpiękniejszy tekst Praskiej Wiosny
Andrzej Krawczyk
Ludvík Vaculík pisał osiem dni. Każde zdanie szlifował. W dwóch tysiącach słów chciał prosto opisać, o co chodzi w tej "Praskiej Wiośnie".…
Nauka
Zachmurzenie duże, możliwe tornada
Witold Lenart
Nie wiemy jeszcze,na co natura przeznacza kolosalne ilości energii, które daruje jej cywilizacja. Ale nie wykluczamy, że energia ta jest rozpraszana przez…
Kultura
Moment niewymierny
Jacek Gutorow
Tego poety się nie lubi, nie czyta, oskarża o nihilizm. Zapomina się, że poezja powinna stawiać opór, zwłaszcza w takim świecie jak nasz, gdzie wszystko łączy…
Te wiersze są precyzyjne jak szwajcarskie zegarki
Jacek Dehnel
,
Jerzy Jarniewicz
Jakub Winiarski: Jakie są dla czytelnika współczesnego i przyszłego pożytki z poety tak posępnego jak Philip Larkin?
Kertész i Kertész
Lektor
Imre Kertész: DOSSIER K. - dlaczego pisarz przeprowadza sam ze sobą fikcyjny wywiad? Czy chodzi o eksperyment artystyczny? Czy o autokomentarz będący zarazem…
Układając niedomykalne
Adam Poprawa
Jak ustalić w niebycie - byt edukacyjny? Czy profesor Markowski napisał podręcznik?
„Aktorzy prowincjonalni” wracają... do teatru
Anna R. Burzyńska
Agnieszka Holland po 30 latach wraca do scenariusza swojego wczesnego filmu pełnometrażowego, by przenieść go na deski teatru.
Bohaterowie w gorączce
Anita Piotrowska
Brakuje dzisiaj kinu polskiemu przenikliwości i cierpkiej ironii Agnieszki Holland. Trudno uwierzyć, ale ostatni swój film zrealizowała u nas w 1981 r.
Cool, czyli czysta muzyka
Lee Konitz
Lee Konitz: Wciąż mnie zdumiewa, jak wiele możliwości kryło się i wciąż kryje w 12 nutach! W ciągu wieków potencjał muzyki się nie wyczerpał. Wciąż są do…
34/08
W wieku 62 lat zmarła w Krakowie Halina Wyrodek.
Mój dom murem podzielony
Anita Piotrowska
Na świecie wiele jest granic wytyczonych linijką i cyrklem. W sercu Europy znajduje się wioska, którą przecina na pół granica Unii Europejskiej.
Tobołek z brudną bielizną
Anita Piotrowska
"Wybaczcie - macie moją duszę, a ja waszą kasę". Zmarły przed czterema laty Charles Bukowski w mocnym dokumentalnym portrecie.
34/08
Futro - portret wyobrażony Diane Arbus
Felietony
Noc listopadowa
Jan Klata
15 sierpnia 2008. Wracamy z rodzinnej wycieczki. Dwa rowery, trzy rowerki, zmierzch i my. Jadąc w tamtą stronę, widzieliśmy barykady barierek, opancerzone…
Syndrom powstania
Marian Stala
Po wybuchu konfliktu w Gruzji TNS OBOP zapytał swych respondentów, czy Polska powinna prowadzić wobec Rosji "politykę twardą, taką jak Kaczyński, czy…
Gotowa do biegu
Wojciech Bonowicz
Byłem w jej mieszkaniu tylko raz. I zapamiętałem tylko jeden szczegół: cały stół w kuchni zajmował komputer. W pokoju nie było już widocznie dla niego miejsca…
Księga
Ewa Szumańska
Wczoraj, czyli ósmego sierpnia, zaczął się nagle konflikt gruzińsko-osetyjsko--rosyjski. Kiedy ten tekst się ukaże, będzie już wiadomo, czy konflikt się…
Same pytania
Józefa Hennelowa
Choćby to pierwsze z brzegu: skąd nadtytuł artykułu Aleksandra Halla ("TP" nr 32), brzmiący: "Gdzie jest Polska?". Kto może zadawać sobie…
Zmysły
Chwila Wieczności
Wojciech Nowicki
Kiedy mowa o Cartier-Bressonie, trudno odłączyć prawdę od mitu. Mit narósł w zbyt wielu głowach.